Tarpusavio ryšiai tarp nedarbo lygio ir šešėlinės ekonomikos Lietuvos regionuose, Nr. P-GEV-20-36 - MRU

Tarpusavio ryšiai tarp nedarbo lygio ir šešėlinės ekonomikos Lietuvos regionuose, Nr. P-GEV-20-36

Projekto Nr. P-GEV-20-36            
Projekto pavadinimas:Tarpusavio ryšiai tarp nedarbo lygio ir šešėlinės ekonomikos Lietuvos regionuose”.
Projekto vykdymo laikotarpis: nuo 2020-03-03 iki 2021-09-30.
Projekto mokslinio tyrimo vadovė: prof. dr. Ligita Gasparėnienė.
Projekto partneris: Užimtumo tarnyba.

Santrauka: Per pastaruosius dešimtmečius, mokslinėje literatūroje tiriami šešėlinės ekonomikos ir nedarbo lygio tarpusavio ryšiai skatina įvertinti šių ryšių pobūdį kylančios ekonomikos šalyse. Pagal Pasaulio banko klasifikaciją Lietuva vis dar priklauso kylančios ekonomikos šalių grupei. Žvelgiant į Lietuvą fiksuotinos šios nedarbo lygio ir šešėlinės ekonomikos regionuose problemos: Užimtumo tarnybos 2019 m. duomenimis Lietuvoje jau kelinti metai iš eilės bedarbių skaičius nemažėja ir sudaro 143 tūkst. bedarbių (daugiau kaip 50 tūkst. bedarbių registruota Lietuvos regionuose). Kitaip tariant ekonomikai augant, darbo užmokesčiui didėjant, bedarbystė nemažėja. Tuo tarpu šešėlinę ekonomiką labiausiai lemia žmonių finansinė situacija ir tai, kiek jie pateisina šešėlį. Jeigu žmogus savo gaunamas pajamas vertina gerai (šiuo atveju bedarbio išmokas), tikimybė, kad jis pirks prekes ar paslaugas nelegaliai, yra 39 proc. mažesnė. Iki šiol nėra atlikta tyrimų, kiek bedarbiai (iš vartotojo ir iš tiekėjo pozicijų) yra linkę įsitraukti į šešėlinę ekonomiką regionuose, to pasekoje sudėtinga nustatyti nedarbo spąstų priežastis.
Siekiamas rezultatas: Projekto tikslu siekiama, įvertinus nedarbo lygio ir šešėlinės ekonomikos tarpusavio priklausomybę Lietuvos regionuose, sukurti nedarbo lygio ir šešėlinės ekonomikos tarpusavio sąsajas atskleidžiantį modelį kylančios ekonomikos šalių kontekste.

Projektas vykdomas pagal Lietuvos mokslo tarybos (LMT) konkursinę prioritetinių mokslinių tyrimų programą „Gerovės visuomenė“.