Vytautas Dumbliauskas. Prezidento rinkimai Ukrainoje - MRU
Naujienos

5 balandžio, 2019
Vytautas Dumbliauskas. Prezidento rinkimai Ukrainoje
Viešojo valdymo ir verslo fakultetas

Pirmasis Ukrainos prezidento rinkimų turas stebėtojų labai nenustebino, nes jo rezultatus jau prognozavo sociologinės apklausos, rodančios didelį palaikymą visai neseniai atsiradusiam kandidatui. Volodymyras Zelenskis apie dalyvavimą prezidento rinkimuose pranešė tik 2018 ir 2019 metų sandūroje, tačiau labai greitai ėmė pelnyti būsimų rinkėjų simpatijas, kurios rinkimų metu buvo patvirtintos. Šiokia tokia intriga buvo dėl to, kas bus V. Zelenskio varžovas antrajame ture, nes vienos apklausos rodė, kad varžovas bus Petro Porošenka, kitos – kad Julija Tymošenko.
 
Kaip parodė rinkimai, skirtingai prognozuota ne be pagrindo – šie du politikai buvo arti vienas kito. P. Porošenka gavo 15,9 proc., J. Tymošenko – 13,4 proc. balsų. Tačiau net ir abu kartu jie gavo mažiau balsų nei pirmojo turo nugalėtojas, už kurį balsavo 30,2 proc. rinkėjų. Štai čia verta pristatyti vieną įdomią sąmokslo teoriją, pagal kurią V. Zelenskis yra kažkieno (spėjama, kad Ihorio Kolomoiskio) projektas, kurio paskirtis buvo neleisti į antrąjį turą patekti J. Tymošenko, nes ji oligarchui I. Kolomoiskiui yra visiškai nepriimtina. Šiam oligarchui netinka ir P. Porošenka, kuris sumažino jo finansines galias ir privertė emigruoti į Izraelį, bet dabartinis prezidentas I. Kolomoiskiui yra mažesnė blogybė nei ponia Julija.
 
Pagal šią sąmokslo teoriją V. Zelenskis kaip projektas buvo reikalingas ir P. Porošenkai, ir taip pat dėl tos pačios priežasties – iš antrojo turo eliminuoti J. Tymošenko. Tačiau V. Zelenskis savo užduotį įvykdė su kaupu, todėl dabar šio projekto autoriams turėtų skaudėti galvas. Tolesnė eiga ima priklausyti nuo paties V. Zelenskio, nes jam atsivėrė galimybė žaisti savarankiškai.
 
Spėjama, kad jei V. Zelenskis eis į viešus debatus su P. Porošenka, jis pralaimės ir išliks ribose to projekto, kuriam buvo panaudotas. Jeigu neis į viešus debatus, tai reikš, kad tas ribas jis peržengia ir iš tikrųjų bando tapti prezidentu. Čia reikia pabrėžti, kad V. Zelenskis nėra tik šoumenas ir dėl filmo netikėtai išgarsėjęs aktorius. Šis žmogus yra solidus pramogų pasaulio verslininkas, jo valdomo turto vertė – apie 100 mln. dolerių. Nebūtų labai nuostabu, jei šis verslininkas nuspręstų realiai siekti aukščiausio valstybės posto. Tačiau visai įmanoma, kad šio projekto paskirtis ir yra būtent tokia – neleisti P. Porošenkai likti prezidentu, nes tikrai ne vienas oligarchas to norėtų. Kodėl V. Zelenskis surinko tiek daug balsų? Belieka pritarti žinomam rusų žurnalistui Jevgenijui Kiseliovui, jau daug metų gyvenančiam Kijeve, kad ukrainiečiai pavargo nuo visos savo politinės klasės. Ne tik nuo valdžios, bet ir nuo opozicijos, nes tie patys politinės klasės atstovai jau daug metų keičia vieni kitus valdžioje ir opozicijoje.
 
Tas pats P. Porošenka keliose vyriausybėse buvo užėmęs ne vieną aukštą postą, tarp jų – ir užsienio reikalų ministro. Nuovargį nuo visos politinės klasės rodo ir tai, kad ir P. Porošenka, ir J. Tymošenko surinko panašų balsų skaičių. Vadinasi, jie traktuojami vienodai ir yra remiami tik pačių ištikimiausių rinkėjų. O didesnė ukrainiečių visuomenės dalis politikoje nori naujų veidų, nes senieji nepajėgia (ar nenori) imtis reformų, kurių visuomenė seniai laukia.
Galbūt teisus rusų politologas Stanislavas Belkovskis, teigiantis, kad V. Zelenskis yra ne populistas, o simbolis, kurį kiekvienas permainų norintis ukrainietis pripildo tokio turinio, kokio nori. Galbūt tai supranta ir pats V. Zelenskis, nes jis sąmoningai nesileidžia į konkrečias kalbas apie tai, ką jis nuveiks prezidento poste. Galbūt būtent toks neapibrėžtumas leidžia daugiau rinkėjų laikyti V. Zelenskį savo kandidatu.
 
Prie šio aktoriaus, vaidinančio prezidentą, populiarumo savotiškai prisidėjo ir pats P. Porošenka, kuris, apžvalgininkų nuomone, neįveikė savyje verslininko ir bandė derinti politiką bei verslą. Tik neseniai P. Porošenka uždarė savo saldainių fabriką Rusijoje, Lipecko mieste. Sunku suvokti, kaip užpultos šalies vadovas gali plėtoti savo verslą šalyje, užpuolusioje jo valstybę. P. Porošenkai skiriami nuopelnai už Ukrainos kariuomenės atgaivinimą ir sustiprinimą, tačiau jis nuvylė savo tėvynainius kovoje su korupcija. Atrodė, jog buvusio Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio, stipriai sumažinusio korupciją savo šalyje, kvietimas į komandą bus stiprus postūmis šioje kovoje, bet šis bendradarbiavimas baigėsi tuo, kad P. Porošenka atėmė iš M. Saakašvilio Ukrainos pilietybę ir išgrūdo iš šalies.
 
Garsusis gruzinas jau viešai laukia V. Zelenskio pergalės, kai jis galės atvykti į Ukrainą. Kas nugalės antrajame ture? Prognozėse dominuoja manantieji, kad pergalę švęs V. Zelenskis. Vienas taip manančiųjų argumentų – balsavimas pirmajame ture buvo protestuotojų prieš nusibodusį politinį elitą balsavimas, todėl protesto nuotaikos per tris savaites niekur nedings. Vienas politikos sociologas teigė, kad tais atvejais, kai pareigas einantis vadovas patenka į antrąjį turą antras, jis nugali tik vienu atveju iš keturių, o trimis atvejais laimi naujokas, patekęs į antrąjį turą pirmas. Ne visi apžvalgininkai sutinka su teiginiu, kad viešuosiuose debatuose V. Zelenskis būtinai turi pralaimėti.
 
Taip, P. Porošenka stengsis pabrėžti savo patyrimą, savo nuopelnus prezidento poste, tačiau jei V. Zelenskis gerai pasirengs debatams, jis ras, kaip įkirsti P. Porošenkai. Jam pasitarnaus ir tai, kad P. Porošenka turi neigiamus reitingus: daug kas jį vertina teigiamai, bet yra ir daug vertinančių neigiamai.
 
Apžvalgininkai neatmeta tikimybės, kad V. Zelenskis atsisakys dalyvauti viešuosiuose debatuose ir taip net laimės, nes paliks P. Porošenką be galimybės pasirodyti labiau patyrusiam. Aktoriaus ir šou verslininko komanda greičiausiai sieks sustiprinti protesto balsavimą ir antrąjį turą paversti referendumu prieš P. Porošenką. Ukraina turi kelias karštas politines savaites iki balandžio 21-osios, o mes tokias karštas savaites turėsime gegužę.
Vytautas Dumbliauskas yra Mykolo Romerio universiteto docentas. Komentaras publikuotas portale lzinios.lt