Prof. D. Schultz: Jei rinkimai JAV vyktų gegužės 17 d., prezidentu būtų išrinktas D. Trumpas - MRU
Naujienos

20 gegužės, 2024
Prof. D. Schultz: Jei rinkimai JAV vyktų gegužės 17 d., prezidentu būtų išrinktas D. Trumpas

Jei rinkimai JAV vyktų 2024 m. gegužės 17 d., prezidentu būtų išrinktas Donaldas Trumpas. JAV Senatas tikriausiai pereitų į respublikonų rankas, o dėl Atstovų rūmų kontrolės vis dar neaišku, ar juos kontroliuotų demokratai, ar respublikonai.

Iš penkių ar šešių valstijų, kurios nulems JAV prezidento rinkimus, dabartinis prezidentas Joe Bidenas atsilieka penkiose. Kyla klausimas, kodėl?

Pirma, jei pažvelgtume į Amerikos viešąją nuomonę, ekonomika ir infliacija vis dar atrodo svarbiausios problemos. Vidutiniam amerikiečiui, einančiam į parduotuvę nusipirkti maisto produktų ar kitų prekių, infliacija tebėra problema. Taip yra nepaisant to, kad naujausi pranešimai rodo, jog infliacija Jungtinėse Valstijose mažėja. Tačiau atrodo, kad ekonominiai klausimai visada dominuoja prezidento rinkimuose, ir šis nuolatinis nerimas dėl infliacijos akivaizdžiai kenkia Joe Bidenui. Taip yra, nors jis turi minimalią įtaką daugumai kainų JAV visuomenėje.

Antroji didelė problema, kuri kenkia Joe Bidenui, yra karas. Ne, ne Ukrainoje. Atrodo, kad šis karas šiuo metu nėra labai svarbus Amerikos visuomenei. Tai karas Izraelyje ir Gazoje. Joe Bidenas atsidūrė spąstuose. Izraelis yra pagrindinis sąjungininkas Artimuosiuose Rytuose ir JAV su juo turi ilgalaikių gynybos įsipareigojimų. Be to, visi žydų rinkėjai yra didelė Demokratų partijos rinkėjų dalis, ir jam reikia, kad lapkritį jie už jį balsuotų.

Kita vertus, J. Bidenas yra aštriai kritikuojamas dėl to, kaip jis elgiasi karo Izraelyje atžvilgiu. Tai ypač aktualu tarp jaunų koledžo amžiaus studentų, kuriems Bidenas taip pat turi pasirodyti, kad už jį balsuotų lapkričio mėnesį. Didžioji jų dalis nepritaria J. Bideno paramai Izraeliui. Lapkritį jie arba nebalsuos už jį, arba nebalsuos visai, arba galbūt balsuos už trečiosios partijos kandidatą, pavyzdžiui, Robertą Kenedį jaunesnįjį. Taigi, jei J. Bidenas palaiko Izraelį, jis atstumia vieną rinkėjų grupę, o jei priešinasi Izraeliui, atstumia kitą pagrindinę rinkėjų grupę.

Studentų miestelių protestai prieš Izraelį taip pat kenkia Joe Bidenui. Atrodo, kad visoje šalyje daugelis rinkėjų nepritaria protestams. Šie protestai ir reakcija į juos primena 1968 metus Jungtinėse Valstijose, kai studentų miestelių protestai prieš Vietnamo karą galiausiai pakenkė Demokratų partijai ir lėmė Ričardo Niksono išrinkimą. Panašu, kad panašus modelis gali susiklostyti ir dabar, kalbant apie tai, kas vyksta.

Kad laimėtų, J. Bidenas tikisi, jog įvyks trys dalykai. Pirma, Donaldas Trumpas bus nuteistas Niujorke vykstančiame teismo procese. Šis teismo procesas yra baigiamojoje stadijoje, o per artimiausias dvi tris savaites gali įvykti prisiekusiųjų posėdis ir gali būti paskelbtas nuosprendis. Nėra jokių garantijų, koks bus nuosprendis. Tačiau apklausos rodo, kad jei Donaldas Trumpas būtų nuteistas už nusikaltimą, 50 % neapsisprendusių rinkėjų balsuotų prieš jį. Tai gali būti lemiama.

Antra, J. Bidenas tikisi, kad abortai ir reprodukcinės teisės padės jam rinkimuose. Tai daugmaž taip pat, kaip padėjo demokratams 2022 m. Kongreso rinkimuose, o Bidenui – 2020 m. Jam reikia motyvuoti rinkėjas moteris ir įtikinti jas, kad tai yra svarbesnis klausimas nei ekonomika.

Galiausiai Joe Bidenas ir Donaldas Trumpas ką tik paskelbė apie dvejus prezidento debatus. Pirmieji vyks birželio mėn. J. Bidenas tikisi, kad geras pasirodymas šiuose debatuose pakeis kampanijos matmenis ir galbūt įrodys, kad yra pakankamai sveikas ir darbingas, jog galėtų būti prezidentu antrą kadenciją.

Tai rinkimai, kuriuose, kaip teigiu, ne daugiau kaip 150 000 rinkėjų penkiose ar šešiose valstijose iš esmės nulems būsimąjį prezidentą. Neapsisprendusių rinkėjų yra labai mažai. Šiuo metu tiesiog neaišku, ko reikės, kad tie keli rinkėjai padėtų Joe Bidenui. Jis šiuo metu aiškiai nėra favoritas, bet tikrai dar nėra iškritęs iš rikiuotės.