Praktika Šiaulių AVPK MRU Viešojo saugumo akademijos studentėms paliko neišdildomų įspūdžių - MRU
Naujienos

1 vasario, 2023
Praktika Šiaulių AVPK MRU Viešojo saugumo akademijos studentėms paliko neišdildomų įspūdžių
Universitetas
Studijos
Bendruomenė
Mokslas
Viešojo saugumo akademija
Įvykis

Mykolo Romerio universiteto (MRU) Viešojo saugumo akademijos (VSA) studentės Goda Sireikytė ir Simona Svirplytė Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) Kriminalistinių tyrimų tarnyboje atliko keturių savaičių trukmės praktiką, kuri joms paliko neišdildomų įspūdžių.

Kaip teigia studentės, prieš praktiką abi nerimavo dėl to, kaip seksis, tačiau pasikalbėjusios su praktikos vadovais suprato, kad baimintis nėra ko ir kad Šiaulių AVPK atstovai pasiruošę dalintis visomis turimomis žiniomis bei patirtimi ir atskleisti įvairias savo profesijos subtilybes.

Merginos teigia, kad į praktiką kasdien vykdavo su didžiule motyvacija ir nekantrumu, nes niekada nežinodavo, ko tikėtis, ir nors praktikos vadovai buvo paruošę aiškią dienotvarkę, ją beveik visada išbalansuodavo skubūs iškvietimai į įvykių vietas, kas šią praktiką padarė tik dar įdomesnę.

Praktikos metu studentės mokėsi fotografijos subtilybių ir gudrybių, rankų pėdsakų ryškinimo (fizikinių ir cheminių metodų), jų kopijavimo ant daktiloskopinių plokštelių nuo porėtų ir neporėtų paviršių, mokomojo-lyginamojo rankų pėdsakų tyrimo, rankų pėdsakus palikusių asmenų identifikavimo, savęs ir kito asmens daktiloskopavimo, kvapo pėdsakų paėmimo nuo įvairių objektų, aiškinamųjų kortelių pildymo, protokolų ir fotolentelių pildymo, avalynės pėdsako kopijavimo ant daktiloskopinės plokštelės, gipso išliejos darymo ant sniego naudojant „Snow Wax“, nuoplovų ėmimo, drabužių, siunčiamų DNR tyrimams, pakavimo, „Hemastix“ panaudojimo būdų ir kt.

Be šių subtilybių, merginoms buvo sudarytas ir budėjimų planas – keturi budėjimai per savaitę po 12 valandų, du iš jų naktiniai. Studentės kartu su specialistais vykdavo į įvykių vietas, kuriose rašydavo, matuodavo, stebėdavo, kaip dirba savo srities profesionalai. Studenčių teigimu, nors neilgas, praktikos laikas buvo „nenusakomai turiningas“. O laisvą laiką, kurio nebuvo daug, jos praleido žaisdamos su viso skyriaus mylimu keturkoju draugu Puosiu.

„Praktikos laukiau su trupučiu baimės, bet jau pirmą dieną, susipažinusi su vadovu, supratau, kad viskas bus net labai gerai. Kiekvieną dieną į praktiką važiavau su dideliu noru ir laukimu, kas bus šiandien. Sunku išskirti dieną, kuri būtų labiausiai patikusi, visos jos buvo įsimintinos ir išskirtinės. Praktikoje pasisėmiau labai daug informacijos, išmokau naujų dalykų. Stengiausi į save kuo daugiau visko sugerti. Labai džiaugiuosi, kad vadovai norėjo kuo daugiau parodyti ir papasakoti. Nepalyginami dalykai yra vykti į tikrą įvykio vietą, o ne į sumodeliuotą, ir ją apžiūrėti. Viena iš užduočių, kur galvojau, kad bus labai sunku, tai mokomasis-lyginamasis rankų pėdsakų tyrimas. Šios keturios savaitės buvo išskirtinės dar ir tuo, kad per šį laiką labai daug juokiausi. Nuoširdžiai, juoko buvo kiekvieną dieną iki žandų ir šonų skaudėjimo. Praktikos metu praleistas laikas – neapsakomai nuostabus. Nuoširdžiai dėkoju praktikos vadovui Dariui Meliui, Kriminalistinių tyrimų tarnybos 1-ojo skyriaus viršininkui, be kurio ji nebūtų buvusi neapsakomai nuostabi ir nepamirštama. Taip pat labai ačiū visiems kitiems Kriminalistinių tyrimų tarnybos specialistams, kurie prisidėjo prie šio nuostabaus laiko“, – sakė Simona Svirplytė.

„Prieš praktiką, kaip ir kolegė, nemeluosiu, jaučiau jauduliuką, nes nežinojau, kas ir kaip bus. Dar prieš prasidedant praktikai, susitikau su praktikos vadovu Tomu Trimailovu, Telšių AVPK Kriminalistinių tyrimų tarnybos poskyrio viršininku, ir tas jaudulys šiek tiek nuslūgo, nes labai draugiškai pasikalbėjome, aptarėme, ką noriu pamatyti ir sužinoti. Kiekviena praktikos diena buvo savaip įdomi, tačiau viena diena man asmeniškai buvo ypatingesnė už kitas. Diena prasidėjo nuo to, kad važiavome į įvykio vietą – paleisti droną apžiūrai. Vėliau susirinkęs visas kolektyvas pasveikino mane su gimtadieniu, kas tikrai mane labai nustebino, nes to visiškai nesitikėjau, o vakare gavau tokią gimtadienio „dovaną“, kurios nepamiršiu niekada gyvenime – gavome iškvietimą, kuriame pirmą kartą turėjau padėti savo praktikos vadovui apžiūrėti mirusio žmogaus kūną.

Labai džiaugiuosi pasirinkusi atlikti praktiką savo gimtajame mieste – Šiauliuose. Praktikos vadovas suteikė nemažai žinių, supratimo apie darbą, pasidalijo patirtimi. Ši praktika suteikė man nepamirštamų emocijų ir įspūdžių, kurie išliks dar ilgai“, – pabrėžė Goda Sireikytė.

Abi merginos ir visa Viešojo saugumo akademija nuoširdžiai dėkoja Šiaulių AVPK Kriminalistinių tyrimų tarnybos viršininkui Vaidui Kazlauskui už bendradarbiavimą ir galimybę VSA studentams atlikti praktiką šiame skyriuje.