MRU Teisės diena: apie teisę nenuobodžiai ir kitaip - MRU
Naujienos

1 gruodžio, 2017
MRU Teisės diena: apie teisę nenuobodžiai ir kitaip
Teisės mokykla

Virš 300 moksleivių iš visos Lietuvos susirinko į Mykolo Romerio universitetą (MRU), kad ne tik daugiau sužinotų apie teisės studijas, kur ir kada galima pritaikyti teisės žinias kasdieniame gyvenime, bet ir išgirstų atsakymus į du intriguojančius klausimus: „Ar teisė kiekvienam“ ir „Ar literatūrinio kūrinio veikėjas Merso iš Alberto Camus romano „Svetimas“ gali būti nuteistas už nužudymą siekiant išreikšti neapykantą rasinei grupei.

Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto dėstytojai žiemos pradžią pasitinka gruodžio 1 dieną mokytojus ir moksleivius iš visos Lietuvos pakvietę į MRU Teisės dienos renginius. Universiteto teisės dėstytojai į teisę siūlo pažvelgti kitaip – ne tik kaip į profesiją, bet ir labai įvairiapusišką ir praktišką mokslo discipliną.

„2016 metais startavę su sėkmingu projektu „Literatūrinis teismas“, kuris vėliau persikėlė ir į LRT „Kultūros“ kanalą, sulaukėme didelio mokyklų susidomėjimo ir kvietimų apsilankyti pas juos – paįvairinti lietuvių kalbos pamokas, atskleisti moksleiviams teisminio proceso „virtuvę“, todėl nusprendėme surengti Teisės dieną universitete ir pakviesti kuo daugiau Lietuvos moksleivių, – sakė renginio koordinatorė Inga Mickevičiūtė.

Pirmoje renginio dalyje MRU Teisės fakulteto lektoriai Justinas Žilinskas, Tomas Girdenis, Marius Laurinaitis su moksleiviais ne tik aptarė įvairias gyvenimiškas situacijas ir su jomis susijusius teisinius aspektus, bet ir priminė, už kokius prasižengimus gali grėsti tikros „grotelės“, ne grotažymė...

Ar gali būti teisiamas literatūrinis herojus?

Antroje programos dalyje moksleiviams ir mokytojams buvo pristatyta teismo inscenizacija „Literatūrinis teismas“. Šiame unikaliame projekte apjungiama literatūrinio kūrinio medžiaga ir realaus teismo proceso elementai. Į literatūros kūrinį pažvelgiama iš šių dienų realios perspektyvos, analizuojamos pagrindinių herojų moralinės dilemos, gilinamasi į personažo poelgius, priežastis, kurie vertinami iš šių dienų teisinės perspektyvos.

Šiame „literatūriniame teisme“ buvo „teisiamas“ Alberto Camus romano „Svetimas“ pagrindinis herojus Merso. Ar literatūros veikėjas galėtų būti teisiamas pagal BK 129 str. 2 dalies 13 punktą – nužudymas, siekiant išreikšti neapykantą asmenų grupei ar jai priklausančiam asmeniui dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų? Moksleiviai turėjo galimybę pabūti teisėjo, prokuroro ir advokato „kėdėje“ – sakyti baigiamąsias kalbas ir priimti nuosprendį.

Pasak I. Mickevičiūtės, milžiniškas susidomėjimas MRU Teisės diena ne tik griauna stereotipus apie teisę, paįvairina moksleivių mokymosi procesą, suteikia jiems įvairiapusiškesnių žinių, bet ir įrodo – teisės žinios šiuolaikiniame pasaulyje reikalingos kiekvienam.