Mediacija – nepakeičiamas „minkštasis“ įgūdis siekiant taikos ir tarpusavio supratimo - MRU
Naujienos

27 kovo, 2023
Mediacija – nepakeičiamas „minkštasis“ įgūdis siekiant taikos ir tarpusavio supratimo
Mokslas
Teisės mokykla
Įvykis
Universitetas
Studijos
Bendruomenė

MRU Studentų mediatorių komanda 2023 m. kovo 8–11 dienomis atstovavo Mykolo Romerio universitetui XXI INADR tarptautiniame teisės mokyklų mediacijos turnyre Bolonijoje (Italija).

Besirengdami turnyrui studentai susipažino su mediacija bei įgijo teisinių derybų žinių, atrado skirtingus mediacijos ir derybų stilius bei metodus. Turnyre MRU atstovavo Eglė Striškaitė, Viktoriia Palahniuk ir Edvinas Gelžinis. Jie turėjo unikalią progą praktiškai išbandyti save mediatoriaus ir derybininkų vaidmenyse, draugiškai varžydamiesi su studentais iš daugiau nei 20 valstybių (Italijos, Lenkijos, Gruzijos, JAV, Indijos, Singapūro, Čekijos, Ukrainos ir kitų). Iš viso turnyre dalyvavo net 44 studentų komandos. Studentus turnyrui ruošė prof. dr. Agnė Tvaronavičienė ir lektorė Indrė Korsakovienė. Joms talkino kiti Mediacijos ir darnaus ginčų sprendimo laboratorijos nariai: podoktorantūros studijų stažuotoja dr. Julia Radanova, doktorantai  Agnieszka Góra ir Jacek Czaja bei Teisės mokyklos mokslo darbuotoja Alina Serhieieva.

Tarptautiniai teisės mokyklų mediacijos ir derybų turnyrai studentams suteikia unikalią galimybę pažinti mediaciją, skirtingus jos stilius bei metodus, įgyti teisinių derybų žinių bei susipažinti su skirtingais derybų stiliais bei strategijomis. Dalyvavimas turnyre yra puiki galimybė praktiškai išbandyti mediatoriaus ir derybininko įgūdžius, draugiškai varžantis su studentais iš viso pasaulio.

Paprastai turnyruose varžosi studentų komandos, sudarytos iš trijų asmenų, kurie atlieka mediatoriaus, advokato ir kliento vaidmenis. Turnyras vyksta mediacijos simuliacijos principu, t. y.  pateikiamas specialiai turnyrui parengtas ginčas, studentai pasiskirsto vaidmenimis. Vieno etapo metu studentai mediatoriai dirba ko-mediacijos principu, t. y. poroje su mediatoriumi iš kitos teisės mokyklos, o advokato ir kliento komandą sudaro tos pačios teisės mokyklos atstovai. Turnyro teisėjai – itin patyrę mediacijos ir derybų ekspertai iš viso pasaulio – ne tik vertina studentų derybų ir mediacijos įgūdžius, bet ir dalijasi neįkainojama patirtimi ir vertingais patarimais.

Mediacijos ir darnaus ginčų sprendimo laboratorijos vadovės prof. dr. Agnės Tvaronavičienės manymu, „tapdami MRU Mediatorių komandos nariais studentai turi unikalią galimybę įgyti derybų ir mediacijos žinių bei įgūdžių iš savo srities ekspertų ir patyrusių trenerių. Laboratorijos komandą sudaro ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautiniu mastu pripažinti mediacijos ir derybų mokymo ir taikymo ekspertai, kurių apmokyti studentai jau ne kartą yra pasiekę itin aukštų rezultatų tarptautiniuose turnyruose. Narystė MRU Mediacijos komandoje suteikia galimybę studentams įgyti ir praktiškai išbandyti rinkoje itin vertinamus „minkštuosius“ įgūdžius, tokius kaip konfliktų sprendimas, laiko ir streso valdymas, derybų įgūdžiai.“

Mediacijos ir darnaus ginčų sprendimo laboratorijos narė ir mediacijos turnyrų teisėja Indrė Korsakovienė yra įsitikinusi, kad „iš XXI amžiaus teisininkų tikimasi kur kas daugiau nei tik puikių teisinių žinių ir nusiteikimo rungtis. Šiuolaikiškas teisininkas nebeįsivaizduojamas be integracinių (arba „win-win“ tipo) derybų įgūdžių, siekio susitarti ir holistinio, į ateitį orientuoto požiūrio į problemų sprendimą. Mediacijos ir derybų įgūdžiai neabejotinai leidžia išlikti konkurencingiems ir padidina klientams teikiamų paslaugų vertę. Be to, mediatoriaus kelias neretai tampa šiuolaikinio teisininko profesiniu keliu, teikiančiu didesnę psichologinę naudą ir kur kas mažiau streso.“

Indrės Korsakovienės manymu, „bent kartą sudalyvauti tokio aukšto lygio tarptautiniame turnyre turėtų kiekvienas teisės studentas. Būdama turnyro teisėja stebiu, kaip mezgasi nauji tarptautiniai ryšiai ir draugystės, tobulėja būsimų mediatorių, mediacijos advokatų įgūdžiai ir formuojasi būsimi profesionalai. Žinos, įgūdžiai ir neįkainojamos pažintys – tai išliekamoji vertė studentams po kiekvieno tarptautinio turnyro“.

Studentai teigia, kad iš turnyro grįžo dar labiau ištroškę mediacijos ir derybų žinių ir įgūdžių. „Turnyras buvo ne tik puiki proga išbandyti save, bet ir mokytis iš kitų studentų, įgyti realios mediacijos ir derybų patirties bei sulaukti teisėjų komentarų apie pasirinktą derybinę strategiją ar mediavimo taktiką. Tai buvo neįkainojama patirtis - ilgos valandos darbo, įtampa, tačiau tuo pačiu ir daug pažinčių bei gerų emocijų“, – sako Edvinas Gelžinis.

 „Buvau viena iš MRU mediacijos komandos narių, turėjusi galimybę sudalyvauti INADR mediacijos turnyre ir įgyti neįkainojamos patirties tarptautinėje aplinkoje. Pasiruošimas ir turnyro dienos buvo intensyvios, tačiau tik dėl užsidegimo tobulėti su komanda padarėme didelę pažangą. Dalyvavimas turnyre paliko geriausius įspūdžius. Labiausiai vertinu pažintį su studentais ir profesionaliais mediatoriais iš viso pasaulio, iš kurių galėjau pasimokyti. Laikas Bolonijoje „įžiebė“ dar daugiau motyvacijos tobulėti mediacijos ir derybų srityje bei tobulinti kitus „minkštuosius“ įgūdžius (angl. soft skills). Esu dėkinga komandos nariams už nuostabią kompaniją, visapusišką palaikymą ir visiems mediacijos profesionalams, kurie mūsų pasiruošimo kelyje skiria laiko, stengiasi padėti mums ir skatina nuolatos tobulėti“, – džiaugėsi Eglė Striškaitė.

„Tai buvo išskirtinė galimybė saugioje ir padrąsinančioje aplinkoje patobulinti savo mediacijos įgūdžius ir gauti grįžtamąjį ryšį. Man buvo garbė susipažinti su 120 studentų ir 60 teisėjų iš 44 komandų, atstovaujančių 23 skirtingoms tautoms. Ypač norėčiau padėkoti mūsų trenerėms Agnei Tvaronavičienei ir Indrei Korsakovienei. Tokios puikios profesionalės palaikė mus, studentus, skirdamos savo laiką bei mokydamos mus veiksmingų derybų įgūdžių“, – sakė Viktoria Palahniuk.

Keturios intensyvios turnyro dienos studentams tapo neįkainojama galimybe asmeniškai susipažinti su tarptautiniu mastu pripažintais mediacijos ekspertais, sudalyvauti specialiai turnyro dalyviams skirtuose mokymuose, pademonstruoti savo gebėjimus ir užmegzti pažintis su mediacijos entuziastais, studentais bei dėstytojais iš viso pasaulio.

Garbingai atstovavę universitetui pasaulinio lygio teisės mokyklų mediacijos turnyre MRU Studentų mediatorių komanda ir ją ruošę dėstytojai grįžo dar labiau motyvuoti tęsti savo veiklą. Nors šį kartą be prizinių vietų, tačiau su nauja patirtimi ir aiškia tolesnio darbo kryptimi. Visai netrukus – 2023 m. lapkričio mėnesį – Mykolo Romerio universitetas pakvies studentus, jų trenerius ir teisėjus iš įvairiausių užsienio šalių susitikti ir varžytis Vilniuje.