Išleistas nemokamas praktinis vadovas apie mediaciją - MRU
Naujienos

17 gruodžio, 2019
Išleistas nemokamas praktinis vadovas apie mediaciją
Teisės mokykla

Nors ir visuotinai pasaulyje pripažinta kaip efektyvus taikus būdas spręsti įvairius ginčus, mediacija Lietuvoje ilgą laiką buvo mažai žinoma, o dažnai netgi įvardijama kaip utopinė, visiškai mūsų visuomenės mentalitetui netinkanti idėja. Tačiau šiandien mediacija ir mūsų šalyje nebėra naujovė. Vis daugiau žmonių prieš atverdami teismų duris išbando šį būdą siekdami taikiai susitarti ir išvengti varginančio, ilgai trunkančio ir brangiai kainuojančio bylinėjimosi. Pirmasis nemokamas metodinis leidinys „Mediatoriaus vadovas“ bus naudingas ir mediacija užsiimantiems praktikams, ir visiems, kitiems, savo veikloje ieškantiems taikių sprendimų.
 
Mediacijos būdu galima taikiai efektyviai išspręsti tarp šalių kilusį ginčą, sutaupyti laiko ir pinigų, o svarbiausia atstatyti tarp jų buvusius santykius. Ginčo šalys mediatoriui padedant gali rasti abiejų jų interesus geriausiai atitinkantį sprendimą dėl pačių įvairiausių ginčų – šeimos, verslo, darbo, vartojimo, pacientų ir kitų.
Be to, nuo 2020 metų Lietuvoje įsigalioja Mediacijos įstatymo nuostata dėl privalomosios mediacijos šeimos ginčuose. Tai reiškia, kad jau kitais metais prieš kreipiantis į teismą dėl šeimos ginčų (pavyzdžiui, santuokos nutraukimo, vaiko gyvenamosios vietos ir / ar išlaikymo) bus privaloma pirmiausia bandyti įveikti kilusius nesutarimus pasitelkus profesionalius pagalbininkus – mediatorius.
 
Pasak vienos iš leidinio autorių, Mykolo Romerio teisės mokyklos profesorės Agnės Tvaronavičienės, šis leidinys unikalus net dėl kelių priežasčių: „Pirma, su mediacija dar nesusidūrę ar abejojantys jos efektyvumu žmonės šiame leidinyje ras glaustai ir paprastai išdėstytą informaciją, kaip mediacija veikia ir kokia yra jos nauda. Antra, pradedantieji mediatoriai, kurių mūsų valstybėje yra labai daug, galės šį leidinį naudoti kaip stalo knygą, padėsiančią jiems tinkamai pasirengti mediacijoms naudojantis ilgamete kitų praktikų patirtimi“. Šiame leidinyje skaitytojai ras atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus, taip pat skirtingų ginčų sprendimo atmintines, aprašytus mediacijos proceso etapus, pagrindinius įrankius, mediatoriaus darbui reikalingų dokumentų pavyzdžius, kitą naudingą informaciją.
 
Profesorė A. Tvaronavičienė pabrėžia, kad mediacijos profesionalų gretos nuolat auga. Mediacijos specialistai ruošiami Mykolo Romerio universitete, kur jie studijuoja Mediacijos magistrantūros programoje arba intensyviuose mokymuose. Svarbu akcentuoti ir tai, kad mediatoriais išklausę 40 valandų mokymus ir išlaikę kvalifikacinį egzaminą gali tapti įvairių specialybių atstovai. „Tarp mediatorių galima rasti daug skirtingos lyties, amžiaus, profesijų atstovų, – pastebi A. Tvaronavičienė. – Mediatoriais dirba teisėjai, advokatai, notarai, antstoliai, vaiko teisių apsaugos specialistai, psichologai, socialiniai darbuotojai, komunikacijos specialistai, koučeriai, pedagogai. Tai veikla, jungianti skirtingus žmones, kuriuos vienija tikėjimas žmonių bendravimo galia, noras padėti sau ir kitiems ieškoti pačių sudėtingiausių ginčų taikių išsprendimo būdų. Šis vadovas jiems suteiks reikalingų pamatinių žinių, įkvėps daugiau pasitikėjimo savimi“, – pastebi A. Tvaronavičienė.
 
Atsiųsti leidinį galima ČIA