Finišavo moksleivių teisės žinių olimpiada. Kas nugalėjo? - MRU
Naujienos

13 birželio, 2022
Finišavo moksleivių teisės žinių olimpiada. Kas nugalėjo?
Teisės mokykla
Įvykis
Universitetas

Balandį startavusi Mykolo Romerio universiteto (MRU), Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) ir partnerių iniciatyva – Nacionalinė teisės žinių olimpiada moksleiviams – pasiekė finišą. Paaiškėjo šių metų olimpiados nugalėtojai.

Olimpiada vyko dviem turais. Pirmajame ture moksleiviai iš visos Lietuvos internetu atliko specialų teisės žinių testą. Organizatoriai džiaugiasi, kad šiemet dalyvauti Nacionalinėje teisės žinių olimpiadoje registravosi per 2 700 moksleivių iš daugiau kaip 120 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų, iš jų beveik 1 100 dalyvių olimpiados I etapo testą įveikė sėkmingai. Aktyviausi – Kauno regiono moksleiviai, taip pat aktyvūs buvo Vilniaus, Panevėžio, Elektrėnų, Ukmergės, Šilalės, Kretingos, Šilutės ir Klaipėdos moksleiviai. Daugiau kaip 300 geriausiai pasirodžiusių moksleivių buvo pakviesti dalyvauti finaliniame olimpiados etape.

Šiemet Lietuva mini net dvi svarbias sukaktis: pirmosios demokratinės Lietuvos Valstybės Konstitucijos 100-metį ir šiuo metu veikiančios Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30-metį, todėl Nacionalinės teisės žinių olimpiados šūkis – „Konstitucija kiekvienam“ – atliepia ne tik šių sukakčių prasmę, bet ir svarbiausias konstitucines vertybes, teigia Mykolo Romerio universiteto (MRU) Teisės mokyklos atstovė, olimpiados koordinatorė Akvilė Alauskaitė.

„Šiandienos situacijoje, kai susiduriame su nemažai pasiūlymų keisti Konstituciją, suprasti, kad Konstitucija nėra tiesiog įstatymas, kurį galima keisti pasikeitus situacijai, jos stabilumas yra kaip niekad svarbus; džiugu, kad dauguma moksleivių tai puikiai supranta, – teigė MRU Teisės mokyklos dekanė prof. dr. Lyra Jakulevičienė. – Olimpiados rezultatai rodo, kad moksleiviai yra puikiai įsigilinę į situaciją Ukrainoje, pandemijos metu taikytų apribojimų klausimus, turi gerą supratimą apie Konstitucijos nuostatas ir jų taikymą, tačiau kai kurie institutai, pavyzdžiui, individualaus konstitucinio skundo, matyt, dėl savo naujumo moksleiviams yra kiek mažiau žinomi.“

Finale varžytis registravosi 350 geriausiai pirmajame etape pasirodžiusių moksleivių. Šiais metais antrasis etapas vyko Mykolo Romerio universitete. Finaliniam testui klausimus rengė ir Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėja dr. Dalia Vasarienė, Lietuvos Respublikos teisingumo ministrės patarėjas dr. Rokas Uscila, „Eversheds Saladžius“ advokatų kontoros advokatė Monika Jankauskienė, MRU Teisės mokyklos profesorius Justinas Žilinskas ir kiti partneriai.

II etapo olimpiados testą sudarė uždari ir atviri klausimai. Uždarų klausimų kategorijoje moksleiviams geriausiai sekėsi atsakyti į klausimus, susijusius su pamatinėmis konstitucinėmis vertybėmis šiuo metu galiojančioje Konstitucijoje, valdžios galių ribojimu, teisingumo vykdymu bei žmogaus teisių ir laisvių ribojimais. Sunkiausia moksleiviams buvo atsakyti klausimus apie valstybės pareigūnų skyrimą į pareigas ar išspręsti situaciją, susijusią su parodymais prieš šeimos bei valstybės institucijų veiklą. Atvirų klausimų kategorijoje moksleiviams buvo sunkiausi su Konstituciniu Teismu susiję klausimai apie individualaus skundo priimtinumą, Konstitucinio Teismo nutarimų galiojimą, taip pat apie antstolių veiklos ir Konstitucijos santykį, apie neatsargaus nusikaltimo bei bendrininkavimo sąvokas duomenų apsaugos institucijų bei baudžiamosios teisės atžvilgiu. Geriausiai moksleiviai atsakė į klausimus apie karą Ukrainoje ir propagandos draudimą, konstitucines teises ir pareigas, korupcijos žalą visuomenei ir valstybės pažangai bei klausimus apie žiniasklaidą.

Pirmąją vietą 5–8 klasių kategorijoje laimėjo Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos moksleivis Ąžuolas Račinskas, o 9–12 klasių kategorijoje – Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos moksleivis Ignas Stankevičius. Nugalėtojams prizus įsteigė advokatų kontora „Eversheds Saladžiusׅ“.

Antrąsias vietas 5–8 klasių kategorijoje pelnė jau trečią kartą olimpiadoje dalyvaujantis Vilniaus VšĮ „Saulės“ privačios gimnazijos mokinys Joris Rudzevičius, 9–12 klasių kategorijoje – Elektrėnų sav. Vievio gimnazijos moksleivis Danielius Cibulskas.

Trečiąją vietą 5–8 klasių kategorijoje pelnė Klaipėdos Simono Dacho progimnazijos moksleivis Gražvydas Miknys. Kadangi minimaliu skirtumu pasirodė dar vienas moksleivis – Vilius Šmakotinas iš Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijos, organizatoriai nusprendė įsteigti IV vietos apdovanojimą. 9–12 klasių kategorijoje III vietą užėmė Šilutės I-osios gimnazijos mokinė Aristėja Būdvydaitė.

Olimpiados apdovanojimai vyks š. m. birželio 17 d., 14 val., Mykolo Romerio universitete.

Olimpiada vykdoma kaip bendra Mykolo Romerio universiteto ir Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) iniciatyva. Olimpiadą globoja Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija. Vertingus prizus nugalėtojams įsteigė tarptautinė advokatų kontora „Eversheds Saladžius“ ir kiti iniciatyvos partneriai. Šią iniciatyvą palaiko Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas, Lietuvos advokatūra, Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, visos svarbiausios Lietuvos teisinės institucijos: Nacionalinė teismų administracija, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, Lietuvos generalinė prokuratūra, Lietuvos antstolių rūmai, Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija, Specialiųjų tyrimų tarnyba, Lietuvos muitinės departamentas, Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Mokymo centras, UAB „Vilniaus vandenys“.

 Daugiau informacijos apie olimpiadą: https://teisekiekvienam.lrt.lt.