Didinamos pinigų plovimo prevencijos specialistų pajėgos: startuoja nauja sertifikavimo programa - MRU
Naujienos

24 spalio, 2022
Didinamos pinigų plovimo prevencijos specialistų pajėgos: startuoja nauja sertifikavimo programa
Universitetas
Studijos
Bendruomenė
Mokslas
Teisės mokykla

Mykolo Romerio universitete pradedama pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos specialistų sertifikavimo programa, skirta studentams ir jau dirbantiems asmenims, norintiems gilinti žinias šioje srityje. Ši programa parengta glaudžiai bendradarbiaujant Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centrui (PPPKC), Finansų ministerijai ir Mykolo Romerio universitetui (MRU). 

„Lietuva gali pasigirti aukštos kvalifikacijos specialistais, kurie savo ekspertinėmis žiniomis prisideda prie tvaraus finansų sektoriaus augimo, stiprinimo bei rizikų valdymo. Visgi dinamiška rinka ir nuolat besivystančios technologijos diktuoja savo sąlygas, dėl kurių pinigų plovimo prevencijos ekspertų poreikis tik didėja“, – akcentavo finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė.

Specialistų poreikį rodo praėjusių metų duomenys – net 33 proc. „Fintech“ įmonių susidūrė su pinigų plovimo prevencijos specialistų trūkumu. Šie specialistai kartu su atitikties pareigūnais sudaro 18 proc. visų „Fintech“ sektoriaus darbuotojų ir užima antrą vietą populiariausių „Fintech“ sektoriaus specialybių sąraše.

„Pinigų plovimo prevencijos specialistų paklausa dar labiau išryškėjo geopolitinių iššūkių kontekste, siekiant užtikrinti efektyvų tarptautinių sankcijų įgyvendinimą. Todėl ši programa – puiki galimybė Lietuvai, pasitelkus naujausias specifinės srities specialistų žinias ir įgūdžius, dar operatyviau kovoti su kylančiais iššūkiais finansų sektoriuje“, –  pažymėjo finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė.

MRU Teisės mokyklos dekanės prof. dr. Lyros Jakulevičienės teigimu, tokio pobūdžio trumpųjų kursų programos, kuriamos ir įgyvendinamos su partneriais prisidės ne tik prie svarbios srities kompetencijų didinimo šalyje, bet ir Universiteto misijos – suteikti galimybę mokytis visa gyvenimą – įgyvendinimo.

„Siekiame, kad mūsų Universiteto studentai išeitų į darbo rinką pasirengę atliepti jos poreikius. Naująją programą, drauge su partneriais, kūrėme atsižvelgę į pinigų plovimo prevencijos specialistų trūkumą, kuris toliau auga. Didžiuojamės galėdami prisidėti prie šalies finansų rinkos stiprinimo ir pasirengimo kovoti su naujais iššūkiais“, – sako MRU Teisės mokyklos dekanė prof. dr. Lyra Jakulevičienė.

Valstybės atsparumas neteisėtam finansavimui bei efektyvus ES sankcijų įgyvendinimas yra nacionalinio saugumo klausimas.

„Finansų sektoriaus įmonių skaičius Lietuvoje tolygiai auga, o kartu auga ir poreikis finansinių nusikaltimų užkardymo ekspertams. Trūkumas ypač pasijautė įvedus sankcijas Rusijai ir Baltarusijai, rinkoje nepakanka sankcijų srities ekspertų, kurie gebėtų vertinti sankcijų teisinius reikalavimus, todėl būtina juos ugdyti. Diegdami pamatines pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos kompetencijas būsimiems pinigų plovimo prevencijos specialistams, padėsime jiems sklandžiau įsilieti į darbo rinką ir suteiksime reikiamus įrankius sėkmingai kovai su finansiniais nusikaltimais“, – sako Eimantas Vytuvis, PPPKC vadovas.

Pasak jo, finansų rinkos specialistų švietimas pinigų plovimo prevencijos srityje Lietuvai, yra dar vienas svarbus žingsnis į priekį, siekiant tapti Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centru Europoje.

Apie programą

Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos kursas (Sertifikavimo programa) yra skirta jau dirbantiems viešojo ir privataus sektorių skirtingų atsakomybių pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos specialistams, naujai ateinantiems į darbo rinką ir norintiems pradėti savo karjerą šioje srityje, taip pat – ketinantiems persikvalifikuoti. Programa trunka 9 savaites, ją sudaro 52 akademinės ir 103 savarankiško darbo valandos. Programą sudaro 13 modulių, kuriuose bus pristatomos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimų susijusios temos.

Programos koordinatoriaus, MRU docento dr. Mariaus Laurinaičio nuomone „Esamas AML reguliavimas reikalauja, kad šios srities specialistai savo veiklą grįstų teoriniais ir praktiniais pagrindais. Atsakomybės laipsnis visose srityse tik didėja, dėl to labai svarbu, kad teisiniai ir praktiniai sprendimai AML veikloje, visiškai neatsiliktų nuo naujausių šios srities pokyčių, tai ir yra šios naujos programos tikslas.”

Kursą dėstyti pakviesti ilgametę patirtį turintys rinkos specialistai-praktikai. Programoje, per 26 paskaitas, finansų rinkos dalyvių atstovai, MRU dėstytojai, PPPKC ekspertai ir centro partneriai dėstys pinigų plovimo prevencijos teorinius aspektus, teisinį reglamentavimą ir rengs praktinių situacijų aptarimo sesijas. Programos dalyviams, išklausiusiems kursą ir išlaikiusiems baigiamąjį egzaminą, bus suteikiamas Pinigų plovimo prevencijos sertifikatas ir sudaromos galimybės atlikti praktiką įvairiose viešojo ir privataus sektoriaus institucijose.

Sertifikavimo programa siekiama kelti privataus ir viešojo sektorių kompetenciją pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos srityje bei mažinti šios srities specialistų trūkumą.