Davidas Schultzas. Kaip Covid-19 situacija D. Trumpas gali pasinaudoti JAV prezidento rinkimuose - MRU
Naujienos

5 gegužės, 2020
Davidas Schultzas. Kaip Covid-19 situacija D. Trumpas gali pasinaudoti JAV prezidento rinkimuose
Teisės mokykla

Iki JAV prezidento rinkimų 2020-ųjų lapkritį liko vos pusmetis. Visuomenės apklausos rodo, kad Joe Bidenas (kaip anksčiau Hillary Clinton) gaus daugiausiai tiesioginių rinkėjų balsų. Vis dėlto balsų pasiskirstymas tarp priešininkų rinkikų kolegijoje yra labai panašus. Rinkimų rezultatą gali nulemti balsavimas vos šešiose valstijose: Arizonoje, Floridoje, Mičigane, Šiaurės Karolinoje, Pensilvanijoje ir Viskonsine. 

Čia rezultatai labai panašūs ir tokie veiksniai kaip koronavirusas ir jo įtaka JAV ekonomikai gali turėti kritinę įtaką, kaip kelios „svyruojančios“ valstijos nulems prezidento rinkimų rezultatus. Žinant, kaip Donaldas Trumpas buvo kritikuojamas dėl veiksmų kovojant su Covid-19 krize, šie rinkimai taps dar didesniu referendumu dėl prezidento veiklos nei tai buvo per 2018 m. Kongreso rinkimus. 
 
Kaip į visas šias aplinkybes reaguoja D. Trumpo rinkimų kampanijos strategija? Norint tai suprasti, turime kalbėti apie keturias su JAV susijusias prielaidas. Pirma, JAV yra imigrantų valstybė. Antra, tai ko gero labiausiai koronavirusio paveikta šalis pasaulyje. Trečia, tai turtingiausia valstybė pasaulyje. Ir ketvirta, šiemet laukia JAV prezidento rinkimai. 
 
Ką mes matome sudėję visas šias keturias prielaidas prezidento Donaldo Trumpo valdomoje JAV? 
Matome bandymus suversti kaltę dėl Covid-19 imigrantams ir imigracijai, ir taip suteikti pandemijai rasinės diskriminacijos atspalvį ir nuslėpti krizės nesuvaldymo faktą. JAV yra „kitų“ valstybė. Niekas, išskyrus vietos indėnus, nėra kilęs iš JAV. Visi atkeliavo iš kažkur kitur. JAV identifikuoja save kaip kunkuliuojantį tautų, rasių, etninių ir religinių grupių katilą. 
 
Šios valstybės istorija pasižymi svetingumu. Juk ant Laisvės statulos Niujorke parašyta: „Tu - pavargęs, tu - vargšas, tu – susibūrusios masės, trokštančios kvėpuoti laisvu oru, prie tavo kunkuliuojančio kranto – apverktinos ir atstumtos kitų.“ JAV yra svetimšalių valstybė, kurie atvyko vedami amerikietiškosios svajonės. 
 Ataskaitos rodo, kad JAV jau yra daugiau nei 800 tūkstančių žmonių užsikrėtusių koronavirusu ir beveik 50 tūkstančių mirčių nuo šio virusio. Daugelis stebisi, kaip tai galėjo nutikti tokioje galingoje ir turtingoje valstybėje. 
Todėl daugelis kaltina prezidentą Donaldą Trumpą, kuris iš pradžių atsisakė pripažinti pandemijos grėsmę, o vėliau nesugebėjo jos suvaldyti. Dėl to krito D. Trumpo palaikymo reitingai, sukeldami grėsmę jo perrinkimui ateinantį lapkritį. Vis dėlto, nereikia skubėti D. Trumpo nurašyti. 
 
Užuot ėmęsis atsakomybės dėl pandemijos JAV, jis naudoja tą pačią strategiją, kurią naudojo prieš ketverius metus – verčia kaltę kitiems. Prieš ketverius metus jis sėkmingai laimėjo prezidento rinkimus, pažadėję pastatyti sieną su Meksika, kad sulaikytų imigrantus. Jis vadino imigrantus prievartautojais, žudikais ir narkotikų prekeiviais. Jis užsipuolė musulmonus ir siekė sustabdyti jų imigraciją. 
 
D. Trumpas vadovavosi rasizmu. Dabar jis daro tą patį. Pirmiausia D. Trumpas pavadino koronavirusą „Kinijos virusu“. Jis apkaltino Kinijos lyderius melu dėl viruso, išvadino Pasaulio Sveikatos Organizaciją nekompetentinga, o dabar nori sustabdyti imigraciją į JAV šešiasdešimčiai dienų. 
Akivaizdu, kad koronavirusas nėra mūsų kaltė, tai „kitų kaltė“. D. Trumpas sieja koronavirusą su rase ir imigracija, taip kaip prieš ketverius metus jis siejo su rase ir imigracija JAV nusikalstamumą ir ekonominę padėtį. Taip, praeityje JAV tikrindavo imigrantus, kurie turėjo sveikatos problemų ar infekcinių ligų ir, galbūt, būtų teisėta taip pasielgti ir dabar. 
 
Bet tai nėra tas pats, ką D. Trumpas daro paskelbęs šešiasdešimties dienų imigracijos draudimą. Tiesą sakant, šis draudimas turi daug išimčių. Kartu nėra aišku, ar JAV prezidentas apskritai turi įgaliojimus tokį uždraudimą paskelbti. 
Nepaisant to, jis tiesiog šūkauja apie tokį draudimą, kaip ir šūkavo dėl sienos su Meksika statybos. Kaltės dėl pandemijos priežasčių ir ekonominės situacijos perkėlimas ant imigrantų pečių D. Trumpo šalininkams neatrodo kitoks nei buvo prieš ketverius metus. Tai gali suveikti ir per 2020-ųjų rinkimus. 
Davidas Schultzas yra Hamline‘o universiteto (JAV) profesorius, Mykolo Romerio universiteto (MRU) vizituojantis dėstytojas ir MRU LAB Teisingumo tyrimų laboratorijos narys.