Davidas Schultzas. Ką signalizuoja JAV valstybės sekretoriaus R Tillersono pasitraukimas? - MRU
Naujienos

21 kovo, 2018
Davidas Schultzas. Ką signalizuoja JAV valstybės sekretoriaus R Tillersono pasitraukimas?
Teisės mokykla

Kas aiškėja iš pastaruoju metu D. Trumpo užsienio politikos komandą pasiekusių sukrėtimų? Paprasčiausias atsakymas – tai rodo tolimesnį administracijos pasimetimą, kuris lemia gilėjantį užsienio politikos neefektyvumą.

Antra, tai reiškia dar didesnį minkštosios politikos priemonių, kurios būdingos JAV tarptautinei strategijai, atsisakymą. Naujausi tokios politikos rezultatai – toliau silpnėjančios JAV pozicijos tarptautinėje arenoje. Ir tai yra ypač pavojinga, kai akivaizdus Rusijos ir V. Putino suaktyvėjimas. JAV valstybės sekretoriaus Rexo Tillersono atleidimas visai nenustebino. D. Trumpas, regis, niekada jo nepalaikė, o pastaraisiais mėnesiais JAV valstybės sekretoriaus pozicijos ir statusas galutinai susilpnėjo.

Tai iš dalies parodo R. Tillersono diplomatinių savybių trūkumą, o tuo pačiu patvirtina, jog D. Trumpas diplomatijos nelaiko svarbiu savo administracijos prioritetu. Šis atleidimas atskleidė ir situaciją JAV Valstybės departamente, kuriame trūksta specialistų, nes nemažai karjeros tarnautojų šią instituciją jau paliko.

Dar daugiau – D. Trumpas teikia pirmenybę militaristiniam ir griežtam užsienio politikos stiliui, kuris iš esmės yra priešingas minkštajai diplomatijai. D. Trumpo administracijoje pilna generolų, taigi nenuostabu, kad R. Tillersonas pasitraukė. Tik klausimas – kodėl jis delsė taip ilgai...

Tad ką reiškia R Tillersono pasitraukimas? B. Obama buvo kritikuojamas dėl savo dėmesio Azijai ir Europos ignoravimo. Tačiau panašu, jog būtent taip elgiasi ir ketina toliau elgtis pats D. Trumpas. Jis pavertė Kiniją didžiausiu prekybiniu ir ekonominiu priešu, o Šiaurės Korėjos klausimas balansuoja ant karinio konflikto ribos. Mažai šansų, kad Mike‘as Pompeo iš CŽV kažką pakeis.

Tiesą sakant, jis gali dar labiau komplikuoti planuojamas derybas su Šiaurės Korėja, o tai pareikalaus dar glaudesnio bendradarbiavimo su Kinija. Dabar bus įdomu stebėti, kaip naujasis JAV valstybės sekretorius stengsis spausti Kiniją ir tuo pačiu – derėtis su Šiaurės Korėja. Jei jis nepakeis savo retorikos Kinijos atžvilgiu, galima tikėtis padidėjusios įtampos santykiuose su šia šalimi ir, ko gero, naujų prekybos tarifų. Dar daugiau – kol kas nematyti ženklų, jog būtų siekiama sutelkti dėmesį į Europą ar Rusiją. Taip, JAV ėmėsi naujų sankcijų prieš Rusiją siekdama ją nubausti už kišimąsi į 2016 metų rinkimus, tačiau pats D. Trumpas nesiėmė šių veiksmų asmeniškai, ir tai nebuvo jo užsienio politikos dalis. Kol JAV užsienio politikos biurokratinis aparatas yra stiprus, D. Trumpas, regis, jį ignoruoja, palikdamas šiuos reikalus savieigai... R. Tillersonas nebuvo vienintelis pasitraukęs iš pareigų.

Prieš savaitę D. Trumpo vyriausiasis patarėjas ekonomikos klausimais Garis Cohenas paliko komandą protestuodamas prieš plieno ir aliuminio tarifus. Jis ir R. Tillersonas buvo laisvosios prekybos šalininkai, o D. Trumpas – ne. Matome signalus, kad D. Trumpo administracija yra pasirengusi atsisakyti tarptautinių susitarimų siekdama nacionalistinių JAV ekonomikos tikslų. Užtenka pažvelgti, kaip D. Trumpas užkirto kelią Singapūro kompanijai „Broadcom“ įsigyti JAV telekomunikacijų bendrovę „Qualcomm“. Tai signalas, kad nacionalistinė prekybos politika dominuos JAV ir Azijos Ramiojo vandenyno regiono tarptautiniuose santykiuose pradėjus eiti pareigas ir naujajam valstybės sekretoriui. Laisvosios prekybos ir daugiašalių santykių šalininkai bei diplomatai jau paliko D. Trumpo administraciją. Tai signalas Azijai ir visam likusiam pasauliui apie vis labiau konfrontuojančią JAV užsienio politiką.

Kalbama, kad D. Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais, buvęs kariškis Herbertas Raymondas McMaste‘is taip pat ketina palikti postą. Ko gero, taip pasielgti planuoja ir jo personalo vadovas Johnas Kelly. Taip pasielgti gali ir kiti svarbūs pareigūnai. Kažkada karinių generolų pilna administracija diktavo kietą prezidento administracijos veikimo stilių, tačiau net ir ji negalėjo taikstytis su D. Trumpo kaprizais.

Daugelis šių žmonių atėjo iš užsienio politiką formavusių valdžios struktūrų, kurių D. Trumpas nori atsisakyti. Regis, dabar jis nori pasirinkti bendražygius, neturinčius jokios užsienio politikos patirties – tokius kaip ir jis pats. D. Trumpo administracija šiuo metu dairosi kandidatūrų, kurios dar mažiau už jį patį išmanytų kariuomenės ir tarptautinės diplomatijos reikalus. Šie žmonės taip pat neužsilaikys ilgai, tik dar labiau prisidės prie D. Trumpo administracijos neefektyvumo tarptautinėje scenoje.

Davidas Schultzas yra Hamline‘o universiteto (JAV) profesorius, Mykolo Romerio universiteto (MRU) vizituojantis lektorius ir MRU LAB Teisingumo tyrimų laboratorijos narys.