B. Brunalo atviroje paskaitoje analizuotos emocijų tarptautinėje politikoje perspektyvos - MRU
Naujienos

14 birželio, 2017
B. Brunalo atviroje paskaitoje analizuotos emocijų tarptautinėje politikoje perspektyvos
Viešojo valdymo ir verslo fakultetas

Birželio 20 dieną MRU Politikos Mokslų instituto lektorius Benas Brunalas pristatė temą „Ar homo economicus jaučia emocijas? Emocijų tarptautinėje politikoje analizės perspektyvos“.

Pranešėjas pasakojo, kaip racionalaus, naudą maksimizuojančio individo prototipas užima išskirtinę vietą socialinių mokslų teorijoje, o ekonominiuose traktatuose „gimęs“ bejausmis ir nomadiškas homo economicus tapo dominuojančiu standartu, konceptualizuojant bendruomenių ir valstybių elgseną tarptautinėje politikoje.

Pasak B. Brunalo, tradicinės tarptautinių santykių ir geopolitikos teorijos galios balanso palaikymas, konfliktai, krizės ir karai, grėsmės jautimas, integracija ir aljansai ar net tapatybės kūrimas buvo traktuojamas ir analizuojamas kaip racionali racionalių veikėjų elgsena, o emocijos, kaip reiškinys, buvo išstumtos ir teoriškai neįdomios.

Pranešėjas atkreipė dėmesį, kad nors pastarąjį dešimtmetį emocijų tyrimai tarptautinėje politikoje populiarėja, nėra susitarta dėl konkrečių metodologinių ir teorinių gairių, analizuojant dažnai neaiškų ir nesąmoningą emocijų turinį. O Lietuvoje ši tema apskritai nesusilaukė susidomėjimo.

Diskusijoje buvo aptariama emocijų reikšmė socialinių mokslų ir ypač tarptautinės politikos teorijose, įvertinti kolektyvinių emocijų teorijos galimybes, atliekant tapatybių, tarp - kultūrinių bei tarp - valstybinių sąveikų tyrimus, o taip pat aptartas kolektyvinių emocijų tyrimų potencialas Lietuvoje.