Medijų ir informacinio raštingumo bei sisteminės funkcinės lingvistikos sąsajų tyrimas, Nr. 09.3.3-LMT-K-712-19-0221 - MRU

Medijų ir informacinio raštingumo bei sisteminės funkcinės lingvistikos sąsajų tyrimas, Nr. 09.3.3-LMT-K-712-19-0221

Projekto Nr. 09.3.3-LMT-K-712-19-0221             
Projekto pavadinimas: „Medijų ir informacinio raštingumo bei sisteminės funkcinės lingvistikos sąsajų tyrimas
Projekto vykdymo laikotarpis: nuo 2020-09-01 iki 2022-08-31
Podoktorantūros stažuotoja – dr. Viktorija Mažeikienė
Podoktorantūros stažuotės vadovė – doc. dr. Vilhelmina Vaičiūnienė

Santrauka: Medijų ir informacinis raštingumas (MIR) apima labai svarbius žmogaus gebėjimus, kurie šiandienos giliai technologizuotame ir mediatizuotame pasaulyje suteikia atsparumą dezinformacijai ir netikrų naujienų poveikiui, nes, be kritinio mąstymo, apima ir pačių medijų prigimties, jų veikimo principų ir tikslų suvokimą. Informacija mus pasiekia sudėtingais pavidalais: mokslininkai pastebi, kad multimodalumas tampa vis svarbesnis, o linijinio teksto kiekis mažėja. Todėl jau nepakanka tik pateikti MIR apibrėžimus ir išgryninti bei suklasifikuoti su MIR siejamus gebėjimus. Šio projekto naujumas kyla iš to, kad šiandien būtina tirti giliau, kaip mediatizuotame multimodalios informacijos pasaulyje veikia ir kinta kalba, kaip lingvistiniai pokyčiai susiję su informacijos pateikimu socialinėse medijose, t. y., kaip, pavyzdžiui, populistams, trumpomis žinutėmis socialinėse medijose ir viešoje erdvėje pavyksta perteikti jų pasaulio matymą ir juo įtikinti daugybę žmonių. Projektui keliamas toks tikslas – moksliškai ištirti ir aprašyti, kaip MIR samprata ir įgūdžiai siejasi su SFL teoriniu pagrindu ir praktinėmis SFL taikymo tekstų analizei prielaidomis informacijos pertekliaus, dezinformacijos ir propagandos keliamų pavojų bei gilios žmogaus veiklų mediatizacijos ir technologizacijos kontekste. Tikslui pasiekti numatytos šios veiklos: diskusinio straipsnio, atlikus ankstesnių mokslo publikacijų ir naujausios mokslinės literatūros ir duomenų analizę, parengimas publikavimui; technologinių įrankių, leidžiančių moksliškai sistemiškai ištirti tekstinių duomenų masyvus, panaudojimas sukauptiems tekstiniams duomenims tirti; mokslo monografijos anglų k. parengimas.

Siekiamas rezultatas: Planuojami mokslinio tyrimo rezultatai apima parengtus 2 straipsnius publikuotus kokybiškuose mokslo leidiniuose, 2 pranešimus tarptautiniuose mokslo renginiuose, publikuotas pranešimų tezes ir parengtą monografiją anglų kalba.

Projektas finansuojamas iš Europos socialinio fondo lėšų pagal priemonės Nr. 09.3.3-LMT-K-712 „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“ veiklą „Stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas“. Dotacijos sutartis su Lietuvos mokslo taryba (LMT).