Formalios atitikties problemos ir galimi jų sprendimo būdai kibernetiniame saugume, Nr. 09.3.3-LMT-K-712-23-0225 - MRU

Formalios atitikties problemos ir galimi jų sprendimo būdai kibernetiniame saugume, Nr. 09.3.3-LMT-K-712-23-0225

Projekto Nr. 09.3.3-LMT-K-712-23-0225
Projekto pavadinimas: „Formalios atitikties problemos ir galimi jų sprendimo būdai kibernetiniame saugume
Projekto vykdymo laikotarpis: 2021-06-22 iki 2023-06-21
Podoktorantūros stažuotoja – dr. Inga Malinauskaitė-van de Castel
Podoktorantūros stažuotės vadovas – prof. dr. Darius Štitilis

Santrauka:  Didinant pajėgumus ir gerinant kibernetinio saugumo brandą, kibernetinių incidentų skaičius vis dėlto nemažėja.  Šiuo projektu siekiama nagrinėti formalios atitikties problemą kibernetinio saugumo srityje. Tema yra inovatyvi ir nauja, nes formalios atitikties klausimai kibernetiniame saugume yra mažai nagrinėti. Mokslinio tyrimo objektas – kibernetinio saugumo reikalavimai ir jų įgyvendinimas. Bus apsiribojama nagrinėti atsirinktus kibernetinio saugumo reikalavimus skirtingose pasaulio valstybėse bei juos įgyvendinančius teisės aktus. Didelis dėmesys bus skiriamas skirtumams tarp realiosios ir formaliosios atitikties kibernetiniame saugume išgryninti. Projekto tikslas – išanalizavus kibernetinio saugumo reikalavimus  įgyvendinančių teisės aktų reguliavimą, atskleisti šioje teisės srityje egzistuojančius teisės aktų įgyvendinimo probleminius aspektus ir neįgyvendinimo priežastis bei pasiūlyti galimus sprendimo variantus. Projekto įgyvendinimo metu bus nagrinėjami kibernetinio saugumo reikalavimai bei juos įgyvendinantys teisės aktai; atskleidžiamas kibernetinio saugumo teisės aktų įgyvendinimo modelis ir nagrinėjamos kylančios formalios atitikties problemos  ir neįgyvendinimo priežastys šiame modelyje; formuluojami pasiūlymai kaip galima būtų pagerinti kibernetinio saugumo reikalavimų įgyvendinimą. Mokslinio tyrimo medžiaga – duomenų ir dokumentų analizė, kuri būtų pastiprinta ekspertų ir kibernetinio saugumo subjektų apklausa.

Siekiamas rezultatas:  Projekto metu bus parengti du mokslo straipsniai aukšto lygio žurnaluose, pristatytas mokslinis pranešimas tarptautinėje konferencijoje ir išspausdintas mokslo populiarinimo straipsnis. Projekto metu pasiekti rezultatai atskleistų sisteminę teisinę kibernetinio saugumo reikalavimų analizę. Projekte išanalizuotos kibernetinio saugumo teisinės normos, jų įgyvendinimo aplinka, tyrimo metu gauti rezultatai ir jų apibendrinimai prisidėtų prie teisėkūros procesų Lietuvos Respublikoje. Susipažinus su šia analize galima geriau suprasti kibernetinio saugumo teisinių normų įgyvendinimą. Be to, išvadose ir pasiūlymuose pateikiamos konkrečios rekomendacijos dėl teisinio reguliavimo tobulinimo. Manytina, kad darbas turėtų būti naudingas ne tik teisėkūros subjektams, bet ir teisininkams – praktikams, konsultuosiantiems klientus šios srities tematika bei rengsiantiems dokumentus dėl kibernetinio saugumo reikalavimų įgyvendinimo. Be to, atliktas tyrimas gali būti naudingas vedant seminarus apie kibernetinio saugumo teisinį reguliavimą. Tikimasi, kad šis tyrimas bus pagrindu tolimesnėms mokslinėms diskusijoms dėl kibernetinio saugumo teisinių normų įgyvendinimo tobulinimo ir geresnės atitikties praktinio siekimo.

Projektas finansuojamas iš Europos socialinio fondo lėšų pagal priemonės Nr. 09.3.3-LMT-K-712 „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“ veiklą „Stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas“. Dotacijos sutartis su Lietuvos mokslo taryba (LMT).