Dirbtinis intelektas klinikiniuose tyrimuose: žmogaus centriškumo vaidmuo teisiniame reguliavime, Nr. 09.3.3-LMT-K-712-23-0218 - MRU

Dirbtinis intelektas klinikiniuose tyrimuose: žmogaus centriškumo vaidmuo teisiniame reguliavime, Nr. 09.3.3-LMT-K-712-23-0218

Projekto Nr. 09.3.3-LMT-K-712-23-0218
Projekto pavadinimas: „Dirbtinis intelektas klinikiniuose tyrimuose: žmogaus centriškumo vaidmuo teisiniame reguliavime
Projekto vykdymo laikotarpis: 2021-06-22 iki 2023-06-21
Podoktorantūros stažuotoja – dr. Alma Linkevičiūtė
Podoktorantūros stažuotės vadovas – prof. dr. Paulius Pakutinskas

Santrauka:  Žmogaus centriškumas yra vienas svarbiausių Europos Sąjungos (ES)  institucijų remiamų principų etiškam, saugiam, patvariam ir patikimam dirbtinio intelekto (DI) technologijų reguliavimui šiandien ir ateityje. Šis projektas įgalins tarpdisciplininį bendradarbiavimą, siekiantį įvertinti, ar  žmogaus asmens centriškumo principas yra inkorporuotas į DI teisinį reguliavimą ES, pabrėžti žmogaus centriškumo svarbą  ir pateikti išsamias etikos gaires DI teisinės bazės kūrėjams, skiriant ypatingą dėmesį DI technologijų pritaikymui klinikinių tyrimų srityje. Teisės, bioetikos ir klinikinių tyrimų žinios padės sukurti tarpdisciplininius sprendimus DI reguliavimui ir užtikrinti, kad techniniai kibernetinio saugumo ir etiniai žmogaus asmens centriškumo aspektai yra neatskiriamos ir viena kitą papildančios DI teisinio reguliavimo dalys. Šis projektas pasiūlys praktiškus teisinio reguliavimo sprendimus taikomosioms DI technologijoms bei praturtins DI etikos ir teisės tyrimus, kai DI technologijos taikomos medicinoje ir klinikiniuose tyrimuose.

Siekiamas rezultatas:  Planuojami šie mokslinio tyrimo projekto rezultatai: 3 konferencijų pranešimų tarptautinėse konferencijose tezės; 3 straipsniai recenzuojamuose mokslo žurnaluose, indeksuotuose Scorpus arba Web of Science (vienas priimtas spausdinti; du įteikti redakcijoms; bent vienas straipsnis žurnale patenkančiame į Q1-Q2 Clarivate Analytics reitingus); 1 mokslo populiarinimo straipsnis (išleistas) arba 1 straipsnis  recenzuojamame mokslo žurnale (priimtas spausdinti). Projekto rezultatai parodys kaip europietiškos vertybės yra inkorporuotos į šiandieninį DI reguliavimą, informuos mokslininkus, teisėkūrą ir visuomenę, kiek orientuotas į žmogų yra DI teisinis reguliavimas ir kaip jį tokį išlaikyti. Prabrėš europietiškų vertybių svarbą DI teisiniame reguliavime. Įtrauks Lietuvos mokslininkus į globalią akademinę diskusiją apie DI teisinį reguliavimą, praturtins tarptautinius tyrimus tarpdisciplininio bendradarbiavimo pavyzdžiais, skatins visuomenės domėjimąsi DI technologijų reguliavimu ir moralinių vertybių svarbą teisiniame reguliavime. Rezultatai taip pat bus naudingi teisėkūrai.

Projektas finansuojamas iš Europos socialinio fondo lėšų pagal priemonės Nr. 09.3.3-LMT-K-712 „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“ veiklą „Stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas“. Dotacijos sutartis su Lietuvos mokslo taryba (LMT).