Demencija ir Covid-19: slaugos patirtys, (angl. Dementia and Covid19: experiences in care), Nr. JPNDWG2021-02 - MRU

Demencija ir Covid-19: slaugos patirtys, (angl. Dementia and Covid19: experiences in care), Nr. JPNDWG2021-02

JPND Neurodegenerative Disease Research

Projekto  Nr. JPNDWG2021-02

Projekto pavadinimas: Demencija ir Covid-19: slaugos patirtys, (angl. Dementia and Covid19: experiences in care)

Projekto vadovė: prof. dr. Jolanta Pivorienė

Projekto įgyvendinimo trukmė – nuo 2023-07-01 iki 2024-06-30

Projekto koordinatorius – Lilio universitetas (Prancūzija)

Projekto partneriai  – Mykolo Romerio universitetas (Lietuva), Vroclavo universiteto Sociologijos institutas (Lenkija), Babeș-Bolyai Klužo-Napokos universitetas (Rumunija), Minho universitetas (Portugalija), Romos Tre universitetas (Italija), Visos Kanados ir tarptautinių tyrimų grupė „ROSA”.

 

Santrauka: Alzheimerio liga ar kitomis demencijomis sergančių žmonių priežiūrai pakenkė COVID-19 krizė, atskleidusi klinikinio valdymo trūkumus, sukėlusi psichologinę įtampą ir atnaujinusi etinius klausimus dėl priežiūros procedūrų, taip pat su epidemija susijusias socialines ir visuomenines problemas. Tam tikros grupės nukentėjo labiau nei kitos: pažeidžiami žmonės, sveikatos priežiūros specialistai, neformalūs ir profesionalūs slaugytojai. Aprašant asmenų, sergančių alzheimerio liga ar kitomis demencijomis, priežiūros patirtį, esama didelių apribojimų, nes priežiūros aprašymas dažniausiai apsiriboja paciento požiūriu ir kiekybiniais klinikinės veiklos rodikliais. Pacientų priežiūros patirčiai aprašyti taikomi metodai apsiriboja konkrečia disciplina (pvz., kognityviniai sutrikimai, sociologija ar medicina) arba atsižvelgiama į ribotą priežiūros dalyvių skaičių (pvz., diadiniai gydytojo ir paciento santykiai). Reikia naujos holistinės sąvokos, kuri geriau apibūdintų alzheimerio liga ar kitomis demencijomis sergančių asmenų, jų globėjų ir sveikatos priežiūros specialistų patirtį.

 

Projekto veiklos:

  • Holistinės koncepcijos, pagrįstos triptiku pacientas-slaugytojas-sveikatos priežiūros specialistas, konceptualizavimas, pritaikytas alzheimerio liga ar kitomis demencijomis sergančių asmenų priežiūros patirčiai apibūdinti.

  • Skirtingų metodų derinimas siekiant sukurti naują metodologinę sistemą, skirtą tirti alzheimerio liga ar kitomis demencijomis sergančių asmenų patirtį slaugos srityje.

  • Parengti priemonių rinkinį, skirtą mokymams ir koncepcijos, metodų bei būsimų galimų alzheimerio liga ar kitomis demencijomis sergančių asmenų patirties priežiūros srityje tyrimų rezultatų sklaidai.

 

Projektas finansuojamas JPND Research „Neurodegenerative Disease Research” programos lėšomis.