
Mykolo Romerio universitete (MRU) vyko viešas susitikimas su vienu ryškiausių Lietuvos teisės kūrėjų – profesoriumi habil. dr. Pranu Kūriu, MRU garbės daktaru, ambasadoriumi, Europos Sąjungos Teisingumo Teismo teisėju bei atkurtos Nepriklausomos Lietuvos teisingumo ministru.
„Aš net knygų neturėjau, jų nepirkdavau – nebuvo iš kur. Į mokyklą eidavau su sąsiuviniais užkištais už diržo. Mokykloje daugiausia sportuodavau, ir man tų mokyklinių knygų užtekdavo. Be to, visas knygas, kokios tik buvo mokykloje ar Šeduvos bibliotekoje, praktiškai perskaičiau“, – prisiminė profesorius, pabrėždamas mokymosi svarbą net ir sudėtingomis sąlygomis.
Pokalbio metu profesorius atskleidė teisės aktų rengimo užkulisius nepriklausomybės atkūrimo laikotarpiu. Jis prisiminė, kaip buvo kuriamas ir tobulinamas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktas: „Buvo atvykta su savo variantu – neblogas, nedidelis aktas. Žmona kepė viščiuką, o mes prie to teksto dirbome iki trečios nakties. Ir visai neblogas galų gale gavosi,“ – pasakojo profesorius, pabrėždamas intensyvų darbą ir atsakomybę priimant svarbius teisės dokumentus.
Apžvelgdamas tarptautinės teisės iššūkius ir Lietuvos diplomatinę veiklą, profesorius pastebėjo: „Priima gražius sprendimus, bet tai labai atsargūs vadovai, dirbantys daug metų, tikrai išmanantys savo darbą, protingi. Tačiau įgyvendinti savo sumanymus Jungtinėse Tautose jiems gana sunku.“ Šis komentaras atskleidė tarptautinio bendradarbiavimo sudėtingumą ir teisinės bei diplomatinės praktikos subtilybes.
Profesoriaus įžvalgos priminė, kad kiekvienas sprendimas turi ilgalaikes pasekmes, o teisiniai pamatai, suformuoti nepriklausomybės atkūrimo metu, užtikrina mūsų valstybės tęstinumą.
Susitikimas tapo ne tik istorinių akimirkų prisiminimu, bet ir svarbia pamoka apie teisinės minties reikšmę formuojant šalies ateitį. Pranas Kūris – ne tik teisės ekspertas, bet ir žmogus, kurio darbai ir idėjos paliko neišdildomą pėdsaką Lietuvos valstybingumo raidoje.
Žiūrėkite: