Marijampolėje gimsta socialinių paslaugų ateitis: MRU, savivaldybės administracija ir NVO – vienoje komandoje dėl bendro tikslo - MRU
Naujienos

1 liepos, 2025
Marijampolėje gimsta socialinių paslaugų ateitis: MRU, savivaldybės administracija ir NVO – vienoje komandoje dėl bendro tikslo
Sūduvos akademija

Marijampolėje, siekiant didinti paslaugų prieinamumą ir galimybę rinktis, vis daugiau dėmesio skiriama, kad gyventojams reikalingą pagalbą teiktų ne tik savivaldybės įstaigos, bet ir nevyriausybinės organizacijos (NVO). Tam, kad šis procesas būtų dar efektyvesnis, Mykolo Romerio universitetas (MRU) kartu su Sūduvos akademija (SUA) įgyvendina projektą „NVO4MSA“ ir vykdo taikomosios paskirties tyrimą, skirtą įvertinti ir sustiprinti savivaldybės bei nevyriausybinių organizacijų (NVO) partnerystę. Ši problematika aptarta su Marijampolės savivaldybės vadovais, NVO atstovais.

Šiuo metu Marijampolės savivaldybėje socialines  paslaugas teikia daugiau nei 30 aktyvių NVO, kurios prisideda prie pagalbos šeimoms, vaikams, žmonėms su negalia, senjorams ir kitoms socialinėms grupėms. „Aktyvus nevyriausybinių organizacijų įsitraukimas leidžia geriau atliepti socialinių paslaugų poreikį ir plėtoti infrastruktūrą. Marijampolė, kaip ir daugelis kitų regionų, susiduria su demografiniais iššūkiais: senstanti visuomenė, augantis asmenų su negalia skaičius, kintantys gyventojų poreikiai. Tai lemia aktyvaus bendradarbiavimo tarp savivaldos ir NVO būtinybę, sprendimų paiešką ne tik paslaugų prieinamumo gerinime, bet ir naujų iniciatyvų įgyvendinime“, – teigia SUA lektorė Svajonė Rainienė.

Projektas „NVO4MSA“ siekia nustatyti kas trukdo efektyviam bendradarbiavimui ir pateikti konkrečias praktines rekomendacijas, kaip paslaugas teikti dar sklandžiau bei drauge kurti didesnę naudą gyventojams. Projektui įgyvendinti sutelkta tyrėjų komanda iš MRU Viešojo valdymo ir verslo fakulteto Viešojo administravimo instituto bei SUA: prof. dr. Andrius Stasiukynas (projekto vadovas), doc. dr. Aušra Šukvietienė, doktorantas Justinas Staliūnas, SUA dekanės patarėja socialinei partnerystei Danguolė Micutienė, lektorė Svajonė Rainienė.

„Projektas įgyvendinamas siekiant atskleisti Marijampolės savivaldybės administracijos ir NVO bendradarbiavimo galimybes bei daryti pozityvų poveikį pietvakarių Lietuvos regionui, vystant socialinių paslaugų teikimo tinklą. Lietuvos kontekste Marijampolės savivaldybė gali būti įvardijama kaip vienas gerųjų praktikos pavyzdžių įtraukiant NVO į paslaugų teikimą, tačiau didesnis dėmesys šio proceso koordinavimui bei užsienio gerųjų patirčių pritaikymas tikėtina leistų ne tik pagerinti savivaldybės ir NVO bendradarbiavimą, bet ir teikiamų socialinių paslaugų kokybę“, – akcentuoja prof. dr. Andrius Stasiukynas, MRU Viešojo valdymo ir verslo fakulteto, Viešojo administravimo instituto l. e. pareigas direktorius.

Atlikus teorinius ir empirinius tyrimus, planuojama parengti praktines gaires bei rekomendacijas dėl bendradarbiavimo, užtikrinančio sklandų socialinių paslaugų teikimą bei jų tolimesnį vystymą. Projekto metu bus parengta mokslinė produkcija ir tyrimo rezultatai, kurie galės būti naudojami socialinių mokslų, viešojo administravimo ir kitų krypčių studijose, analizuojant viešojo valdymo, paslaugų teikimo, socialinės politikos įgyvendinimo bei kitas su tyrimo tematika susijusias sritis bei praktinius pavyzdžius.

Šis projektas – tai ne tik siekis prisidėti prie savivaldybės ir NVO bendradarbiavimo gerinimo. Taip kuriama pridėtinė vertė visam Marijampolės kraštui – tiek per aukštesnės kokybės paslaugas, tiek per gyvenimo kokybės gerinimą, sudarant sąlygos vietos žmonėms augti, mokytis ir aktyviai dalyvauti sprendimų priėmime. Projektas atspindi nuoseklų MRU įsipareigojimą stiprinti regioną: įtraukti vietos ekspertus, skatinti gyventojus aktyviau dalyvauti akademinėje ir pilietinėje veikloje, o kartu – didinti aukštojo mokslo pasiekiamumą.