Koučingo kultūra MRU: profesorės dr. Aistės Dromantaitės iniciatyva pelnė tarptautinį pripažinimą - MRU
Naujienos

15 gegužės, 2025
Koučingo kultūra MRU: profesorės dr. Aistės Dromantaitės iniciatyva pelnė tarptautinį pripažinimą
Universitetas
Mokslas
Viešojo valdymo ir verslo fakultetas

Mykolo Romerio universiteto (MRU) bendruomenė turi kuo didžiuotis: organizacinio koučingo iniciatyva, kurią įgyvendino prof. dr. Aistė Dromantaitė, buvo nominuota prestižiniam Tarptautinės koučingo federacijos (angl. International Coaching Federation, ICF) Nordic-Baltic Coaching Award 2025 apdovanojimui.

Nors pagrindinis prizas atiteko Islandijos ir Švedijos atstovams, MRU buvo vienas iš dviejų Lietuvos nominantų, ir viena iš pirmųjų aukštųjų mokyklų šalyje, sistemingai įtraukusių koučingo praktiką į organizacinę kultūrą bei lyderystės ugdymą.

„Tai rodo, kad universitetas ne tik siekia akademinių aukštumų, bet ir kuria aplinką, kurioje skatinamas pasitikėjimas, savirefleksija ir autentiška lyderystė“, – džiaugiasi prof. dr. Aistė Dromantaitė, šio projekto iniciatorė, MRU Viešojo valdymo ir verslo fakulteto dėstytoja, psichoterapijos praktikė ir ilgametė ICF Lietuva narė.

Kas yra ICF ir kuo svarbūs šie apdovanojimai?

ICF – didžiausia pasaulyje koučingo profesionalus vienijanti organizacija, šiemet mininti 30 metų veiklos jubiliejų. Federacija skatina koučingo etikos standartus, sertifikuoja koučingo specialistus ir palaiko mokymąsi visą gyvenimą.

Nuo 1999 m. ICF kasmet organizuoja Tarptautinę koučingo savaitę, kuri šiemet vyksta gegužės 12–18 d.  Šiemet pirmąkart surengti ir regioniniai apdovanojimai ICF Nordic–Baltic Coaching Awards, skirti įvertinti organizacijas, kurios, taikydamos koučingo praktiką organizacijoje įvairiais lygmenimis, kuria pozityvų pokytį joje. Lietuva šiame kontekste buvo išskirtinė: vienintelė šalis regione su dviem nominacijomis. Abi – iš švietimo sektoriaus.

Apie šiuos apdovanojimus ir MRU nominaciją rašė ir nacionalinė žiniasklaida. Straipsnyje portale lrytas.lt „Tarptautinė koučingo savaitė: Lietuvos organizacijos – tarp lyderių Šiaurės ir Baltijos šalių regione“ MRU išskiriamas kaip viena pirmųjų aukštųjų mokyklų Lietuvoje, sistemingai integravusių koučingą į savo organizacinę kultūrą.

Kelionė nuo asmeninės iniciatyvos iki institucinio pokyčio

„Viskas prasidėjo paprastai – norėjau pasidalinti koučingo žiniomis su kolegomis, studentais ir universiteto vadovais“, – prisimena prof. dr. Aistė Dromantaitė. Iš pradžių – pavieniai susitikimai, o vėliau – ir struktūruoti mokymai, individualios ir komandinės koučingo sesijos, ir sistemingas koučingo kultūros diegimas padaliniuose.

„Didžiausią įspūdį paliko tai, kaip greitai koučingo kultūra pradėjo skleistis natūraliai – iš apačios į viršų. Net neformalių susitikimų metu žmonės ėmė taikyti koučingo metodus, skatindami vieni kitų refleksiją ir augimą“, – dalijasi profesorė. Pasak jos, koučingo sesijose dalyviai ne tik dalinosi savo klausimais ir problemomis, bet ir turėjo progos būti išgirsti, kas leido kurti žmogišką tarpusavio ryšį.

Tvari plėtra ir žvilgsnis į ateitį

Šiandien koučingo kultūra MRU toliau auga. Skirtinguose universiteto padaliniuose įgyvendinamos įvairios iniciatyvos – viena iš jų vyksta MRU Bendruomenės gerovės centre, kur koučingas taikomas studentams, pasižymintiems neuroįvairove.

Tai rodo, kaip universaliai gali būti taikomi koučingo principai: tiek stiprinant vadovų lyderystę ir komandų darbą, tiek remiant studentų emocinį augimą.

„Koučingas nėra vien metodas. Tai – požiūris, kuris padeda atrasti naujus sprendimų kelius ir įgalina drąsiai žengti pirmyn tiek profesiniame, tiek asmeniniame gyvenime“, – pabrėžia profesorė.

Šis įdirbis buvo pastebėtas ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautinėje bendruomenėje. Ir nors pagrindinis apdovanojimas šiemet atiteko kolegoms iš Islandijos ir Švedijos, prof. dr. Aistė Dromantaitė išlieka pozityvi. „Šiemet laimėjo Islandijos ir Švedijos atstovės, jų projektai – įkvepiantys. Tačiau bet kokiu atveju tai – didelė garbė pakliūti tarp nominantų ir stiprių projektų. Išties geras jausmas, kai daugiametis darbas yra pripažįstamas tokiu globaliu mastu. Už tokį palaikymą ir galimybę gyventi bei dirbti tuo, kuo tikiu, esu dėkinga Universitetui ir Rektorei. Pamokas išmokome ir būtinai vėl dalyvausime“, – šypsosi mokslininkė.

Tekstą parengė Mokslo ir inovacijų centro komunikacijos vadybininkė Laura Stankūnė

Nuotrauka: asmeninis prof. A. Dromantaitės archyvas