Kai teisė susitinka su technologijomis: Lietuvos moksleiviai sprendžia teisinius DI iššūkius - MRU
Naujienos

22 balandžio, 2025
Kai teisė susitinka su technologijomis: Lietuvos moksleiviai sprendžia teisinius DI iššūkius
Teisės mokykla
Universitetas

Įvyko Nacionalinės teisės žinių olimpiados pirmasis etapas, kurio metu beveik 3 tūkst. moksleivių sprendė jaunimui aktualius teisinius klausimus. Šiais metais olimpiada skirta itin aktualiai temai dirbtinio intelekto (DI) keliamiems teisiniams iššūkiams tarp jaunimo.

 Šiemet olimpiada, kurią organizuoja Mykolo Romerio universiteto (MRU) Teisės mokykla ir Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, yra dešimtoji, jubiliejinė, ir tuo pačiu – rekordinė. Dalyvauti olimpiadoje registravosi 3018, o dalyvavo 2780 dalyvių iš daugiau kaip 120 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų.

Aktyvūs buvo ir didžiųjų miestų, ir regionų  mokyklos. Kaip ir ankstesniais metais, didžiausiu aktyvumu išsiskyrė Kauno miesto ir regiono moksleiviai, aktyviausi buvo Kauno Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus, Kauno rajono Akademijos Ugnės Karvelis gimnazijos moksleiviai. Taip pat aktyvūs buvo Vilniaus Šv. Kristoforo progimnazijos, Vilniaus Baltupių, Elektrėnų, Biržų, Ukmergės, bei kitų miestų bei miestelių moksleiviai.

„Džiugina tai, kad kasmet daugėja moksleivių, norinčių dalyvauti Nacionalinėje teisės žinių olimpiadoje, o gerus bendrus rezultatus pademonstravo nemažai moksleivių iš įvairių Lietuvos mokyklų“, – sako Olimpiados organizatorių atstovė, MRU Teisės mokyklos dekanė prof. dr. Lyra Jakulevičienė.

Olimpiada vyksta dviem etapais dvejose amžiaus grupėse: 5-8 klasių ir 9-12 klasių. Šiais metais Teisinių žinių olimpiados dalyviai pirmo etapo metu turėjo atsakyti 27 uždarus testo klausimus ir 3 atvirus klausimus, į kuriuos atsakant moksleiviai turėjo pademonstruoti ne tik savo žinias, bet ir gebėjimą spręsti aktualias teisines situacijas.                     

Testų klausimai buvo sudaryti iš įvairių teisės sričių (konstitucinės, administracinės, baudžiamosios, civilinės, darbo, Europos Sąjungos, tarptautinės teisės ir kt.), o ypatingas dėmesys skirtas jaunimui aktualioms temoms, susijusioms su dirbtinio intelekto panaudojimo teisiniais klausimais, pavojais ir galimybėmis.

Moksleivių buvo klausiama apie dirbtinio intelekto reguliavimo poreikį, įvairius iššūkius žmogaus teisėms, kylančius naudojant dirbtinį intelektą, naudojimo ribojimo poreikį pavyzdžiui socialiniuose tinkluose, DI poveikį teisininko profesijai (teisėjų, advokatų, prokurorų ir kt.), DI naudojimo galimybes, privalumus ir rizikas teismuose, teisėsaugoje ir kitose institucijose, bei DI naudojimo aspektus mokyklose.

Apie 300 geriausiai pirmojo etapo testą išlaikiusių moksleivių bus pakviesti dalyvauti finaliniame Olimpiados II etape, kuris vyks gegužės 23 dieną Mykolo Romerio universitete (Ateities g. 20, Vilnius).

Šių metų olimpiados šūkis: „Dirbtinis intelektas: kaip draugausi?“, kviečia jaunimą domėtis dirbtinio intelekto naudojimo teisiniais aspektais ir išmokti valdyti dirbtinį intelektą taip, kad jo poveikis būtų tik teigiamas. Olimpiada skirta aktyviam jaunam žmogui, norinčiam būti ne tik išmaniu technologijų srityje, bet ir įgyti teisinių žinių dėl DI naudojimo. Dirbtinio intelekto panaudojimo teisinių aspektų išmanymas padės ne tik nepasiklysti technologijų labirinte, bet ir leis geriau realizuoti savo teises ir galimybes.

Olimpiadą rengia Mykolo Romerio universiteto (MRU) Teisės mokykla ir LRT. Olimpiadą globoja Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerija. Vertingus prizus nugalėtojams įsteigė tarptautinė advokatų kontora „Eversheds Saladžius“, „Temidy“ ir kiti iniciatyvos partneriai. Šią iniciatyvą palaiko visos svarbiausios Lietuvos teisinės institucijos: Lietuvos Respublikos Konstitucinis teismas, Lietuvos Aukščiausiasis teismas, Nacionalinė teismų administracija, Lietuvos generalinė prokuratūra, Lietuvos advokatūra, Lietuvos antstolių rūmai, Lietuvos jaunųjų advokatų asociacija, Lietuvos notarų rūmai, Specialiųjų tyrimų tarnyba, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba, Lietuvos muitinė, Teisėjų padėjėjų asociacija, Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija, Lietuvos mediatorių rūmai ir kiti partneriai: Lietuvos Respublikos Seimas, Europos komisijos atstovybė Lietuvoje.

Daugiau informacijos apie olimpiadą čia.