Edukacinių tyrimų proveržis, Nr. 10-044-P-000, tyrimas: „Technologijomis grįsto savivaldžio mokymo(si) gimnazijos klasėse modelis švietimo politikos formavimui (e-Savivaldis)“ (Nr. P-EDU-23-5) - MRU

Edukacinių tyrimų proveržis, Nr. 10-044-P-000, tyrimas: „Technologijomis grįsto savivaldžio mokymo(si) gimnazijos klasėse modelis švietimo politikos formavimui (e-Savivaldis)“ (Nr. P-EDU-23-5)

 

Projekto Nr. 10-044-P-0001    
Projekto pavadinimas„Edukacinių tyrimų proveržis”
Projekto trukmė: nuo 2025-04-01 iki 2028-04-03
Projekto vertė: 15 231 660,52 Eur
Projekto koordinatorius: Lietuvos mokslo taryba
Projekto partneriai: Vilniaus universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno technologijos universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Mykolo Romerio universitetas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Klaipėdos universitetas.

Projekto tikslas – stiprinti edukologijos mokslinius tyrimus ir didinti jų kokybę bei tarptautinį bendradarbiavimą, dalyvaujant tarptautinėse švietimo ir ugdymo srityse.

 

Projekto partneris Mykolo Romerio universitetas – įgyvendinant projektą vykdys šį edukacinį tyrimą, kurie prisidės prie švietimo ir mokytojų paruošimo tobulinimo:

Tyrimo pavadinimas: „Technologijomis grįsto savivaldžio mokymo(si) gimnazijos klasėse modelis švietimo politikos formavimui (e-Savivaldis)“
Tyrimo numeris:
P-EDU-23-5
Tyrimo laikotarpis:
2025 04 01 – 2028 04 03
Projekto biudžetas:
441 795,91 Eur 

Tyrimo vadovė MRU: prof. dr. Giedrė Valūnaitė Oleškevičienė

Tyrimo komanda:

  1. Giedrė Valūnaitė Oleškevičienė, MRU Humanitarinių mokslų instituto profesorė;
  2. Guilhermina Miranda , Lisabonos universiteto, Edukologijos instituto profesorė;
  3. Birutė Mockevičienė, Vadybos ir politikos mokslų instituto direktorė;
  4. Miglė Parachnevičienė, MRU Edukologijos doktorantė ir Žirmūnų gimnazijos mokytoja;
  5. Vilija Gerasimovičienė, MRU Edukologijos doktorantė ir Vilniaus lopšelio-darželio „Pušaitė“ mokytoja;
  6. Justina Asanavičienė, MRU Viešojo valdymo ir verslo fakulteto magistrantė;
  7. Inesa Dorniakienė, Viešojo valdymo ir verslo fakulteto magistrantė.

 

Tyrimo tikslas ir uždaviniai:

Pagrindinis tikslas ištirti savivaldžio mokymo(si) internetinėse skaitmeninėse aplinkose pagrindinius veiksnius, jas apjungiant į modelį, skirtą švietimo politikos formavimui.

Tyrimo uždaviniai:

  • Ištirti technologijomis grįsto savivaldžio mokymo(si) paveikumą internetinėse skaitmeninėse aplinkose sukuriant besimokančiajam technologijomis grįsto savivaldžio mokymo(si) sąlygas.
  • Identifikavus pagrindinius technologijomis grįsto savivaldžio mokymo(si) elementus (veiksnius), sukurti technologijomis grįsto savivaldžio mokymo(si) (toliau TGSM) modelį.
  • Pateikti praktines rekomendacijas švietimo politikos formavimui, susijusias su mokymo(si) veiklų skatinimu technologijomis grįsto savivaldžio mokymo(si) internetinėse mokymo(si) aplinkose, taikant TGSM modelį.

 

Tyrimo įgyvendinimas

Šiuolaikinis žmogus turi atsakingai ir kryptingai nuolat mokytis, įgyti naujas ir tobulinti esamas kompetencijas. Projekto idėja yra sukurti technologijomis grįsto savivaldžio mokymo(si) (TGSM) modelį, kuris būtų tinkamas švietimo politikos formavimui. Svarbu, kad modelis ne tik padėtų sukurti reikiamą besimokančiajam aplinką, bet ir atsižvelgtų į svarbiausius, savivaldžiam mokymui(si) būtinus, edukacinius veiksnius, tokius kaip ugdymo tikslo formavimas, galutinius tokio mokymo(si) rezultatą.

Ištyrus TGSM modelio naudojimo mokymui(si) iššūkius ir galimybes, bus parengtos praktinės rekomendacijos suinteresuotiems asmenims, kaip naudoti TGSM modelį mokymui(si). Projekto moksliniai tyrimai bus išsamiai pristatyti mokslo monografijoje, kurioje atsispindės visa mokslo projekto teorinė, tyrimų empirinė ir rekomendacijų medžiaga.

Praktinio rezultatų taikymo užtikrinimui bus parengtas ir pristatytas seminaras pedagogams, kuris bus skirtas praktinėmis rekomendacijomis, susijusiomis su besimokančiųjų veiklomis, technologijomis grįsto savivaldžio mokymo(si) internetinėse skaitmeninėse aplinkose skatinimui. Organizuota apvalaus stalo diskusija su suinteresuotomis šalimis leis aptarti TGSM modelį ir numatyti gaires tolesniam TGSM modelio taikymui, modifikavimui ir tyrimams skirtiems procesų tobulinimui.

 

Planuojami rezultatai ir poveikis:

Numatoma tyrimo pažanga apims tris sritis: a. remiantis žinomais savivaldžio mokymo(si) modeliais, bus sukurtas unikalus, Lietuvos kontekstui pritaikytas, savivaldžio mokymo(si) modelis – TGSM modelis, b. bus išryškintas savivaldžio mokymo(si) specifiškumas konkrečiame ugdymo lygmenyje, c. Bus pateiktos praktinės rekomendacijos švietimo politikos formavimui. Šis mokslinis tyrimas yra aktualus mokslo plėtros ir praktinio taikymo prasme, kadangi tyrimas yra nukreiptas į inovatyvių mokymo(si) resursų paieškas ir tyrimus. Mokslinio tyrimo praktinė vertė yra ta, kad šis naujų mokymosi resursų taikymo tyrimas bus svarbus įnašas į mokymo(si) teoriją, praktiką ir švietimo politikos formavimą.

Projektas turės teigiamos įtakos požiūriui į technologijomis grįstą savivaldį mokymą(si) ir suteiks reikšmingų pokyčių pačių projekto dalyvių profesiniam augimui. Visi dalyviai pastebės, kaip sustiprės jų skaitmeninio raštingumo įgūdžiai. Tyrėjai, mokytojai, administruojanti komanda ir visi dalyvaujantys asmenys praturtins savo technologijos grindžiamo mokymo(si) skaitmeninėse internetinėse aplinkose supratimą naujomis įžvalgomis ir priemonėmis. Projekto naudą pajus ir tiesiogiai dalyvaujantys besimokantieji ir net tie, kurie nedalyvauja šiame projekte, bet kuriems vėliau bus naudingi modernizuoti mokymo(si) metodai.

 

 

Projektas „Edukacinių tyrimų proveržis“ vykdomas pagal 2021–2030 m. plėtros programos valdytojos Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Švietimo plėtros programos pažangos priemonę Nr. 12-003-03-06-01 „Pirmiausia – mokytojas“. Projektas finansuojamas 2021‒2027 metų Europos Sąjungos fondų ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.