Vandens kokybės sąlygų miesto ežeruose stebėjimas realiuoju laiku naudojant išmaniuosius plūdurus (angl. Real time observations of water quality conditions in urban lakes using smart buoys – LAKES GO DIGITAL), Nr. LL-00256
Projekto Nr. LL-00256
Projekto pavadinimas: „Vandens kokybės sąlygų miesto ežeruose stebėjimas realiuoju laiku naudojant išmaniuosius plūdurus“ (angl. Real time observations of water quality conditions in urban lakes using smart buoys – LAKES GO DIGITAL)
Projekto vykdymo laikotarpis: nuo 2025-03-01 iki 2027-02-28
Projekto vykdytojas: Daugpilio universiteto agentūra „Latvijos vandens ekologijos institutas“ (Latvija)
Projekto dalies vadovas MRU: prof. dr. Paulo Alexandre da Silva Pereira, paulo@mruni.eu
Kiti partneriai: Viešoji įstaiga Nacionalinė regionų plėtros agentūra (Lietuva); Kietųjų kūnų fizikos institutas, Latvijos universitetas (Latvija); Mykolo Romerio universitetas (Lietuva).
Santrauka:
Pagrindinė problema Latvijoje ir Lietuvoje yra ta, kad miesto gėlo vandens ekosistemos, pavyzdžiui, ežerai ir tvenkiniai, dažnai nėra įtraukiamos į valstybinę stebėseną, nors visuomenė jas dažnai naudoja. Šie ežerai teikia didelę naudą visuomenei, todėl labai svarbu įvertinti jų ekologinę būklę ir būsimus pokyčius. Šiuo metu savivaldybės vandens kokybės tyrimus užsako tik kelis kartus per metus, o to nepakanka vandens saugumui užtikrinti. Miestų ežerams vis didesnę grėsmę kelia mikroplastiko tarša. Veiksmingam valdymui būtinas žiniomis pagrįstas, lankstus sprendimų priėmimas, atsižvelgiant į aplinkosauginius, socialinius ir ekonominius veiksnius. Labai svarbu įtraukti suinteresuotąsias šalis. Nuotolinių išmaniųjų plūdurų naudojimas pagerins stebėseną ir padės savivaldybėms tapti tvaraus miesto ežerų valdymo pradininkėmis.
Projekto tikslas:
Gamtos, biologinės įvairovės ir žaliosios infrastruktūros apsaugos ir išsaugojimo gerinimas, be kita ko, miestų teritorijose, ir visų formų taršos mažinimas. Sukurti, išbandyti ir prižiūrėti išmaniuosius plūdurus, skirtus tvariam miesto ežerų ekosistemų valdymui, ir išmokyti galutinius naudotojus jais naudotis. Galutiniai naudotojai – savivaldybės, atsakingos už ežerų valdymą ir stebėseną. Sukurtas sprendimas bus išbandytas keliose savivaldybėse, o rezultatai bus platinami programos teritorijoje. Pokytis: prieinami nuolatiniai ežero vandens kokybės parametrų matavimai, geresnė apsauga, miesto vandenų išsaugojimas, mažesnė tarša, saugesnė aplinka.
Planuojamos veiklos:
Projekto metu bus sukurti ir įdiegti šeši autonominiai išmanieji plūdurai su optiniais jutikliais, skirti nuolatiniam vandens kokybės stebėjimui. Bus sukurtas serveris, duomenų analizės sistema ir vartotojui patogus prietaisų skydelis, kad savivaldybės ir mokslininkai galėtų jais naudotis realiuoju laiku. Dalis duomenų bus viešai prieinami pasitelkiant QR kodus, kurie bus patalpinti šalia ežerų, taip didinant informuotumą ir supratimą apie vandens kokybės problemas. Savivaldybių ekspertų pasitikėjimas išmaniaisiais plūdurais bus įvertintas atliekant apklausas prieš projektą ir po jo. Kita svarbi veikla – kiekybinis šešių ežerų ekosisteminių paslaugų kartografavimas ir vertinimas, siekiant padėti priimti tvarius sprendimus. Analizuojamos ekosisteminės paslaugos bus pasirinktos bendradarbiaujant su savivaldybių institucijomis, kad būtų užtikrintas jų aktualumas. Taip pat, bus sukurta metodinė sistema, integruojanti išmaniųjų plūdurų duomenis, ekologinius vertinimus ir nuotolinius tyrimus į procesais pagrįstą modeliavimą. Rezultatai bus vizualiai pateikti ir pritaikyti įvairioms suinteresuotosioms šalims, įskaitant savivaldybių institucijas, NVO, piliečius ir mokslininkus. Ekosisteminių paslaugų žemėlapiai bus pateikti internetinėje platformoje (pvz., ArcGIS Story Map) ir integruoti į esamą geoportalą, užtikrinant nemokamą prieigą visiems naudotojams. Duomenys bus išversti į lietuvių ir latvių kalbas, kad jais galėtų naudotis savivaldybės, studentai, mokytojai ir kiti potencialūs naudotojai, įskaitant turizmo sektorių.
Projekto rezultatai:
Projekto metu bus sukurti, išbandyti ir prižiūrimi šeši išmanieji plūdurai, skirti tvariam miesto ežerų valdymui Latvijos ir Lietuvos savivaldybėse. Šie plūdurai realiuoju laiku teiks vandens kokybės duomenis, padės valdžios institucijoms efektyviai stebėti ir saugoti ežerus, kartu mažinant taršą ir reagavimo į aplinkos pokyčius laiką. Išmanieji plūdurai bus patalpinti Telšiuose (Lietuva – 2 ežerai), Aukštutinėje Dauguvoje (Latvija – 2 ežerai), Ludzoje (Latvija – 1 ežeras) ir Salduje (Latvija – 1 ežeras). Projekto metu taip pat bus išbandomas naujas mikroplastiko jutiklis, skirtas taršos stebėsenai pagerinti ir tvaraus valdymo strategijoms pagrįsti.
Projektas finansuojamas iš Interreg VI-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną 2021-2027 m. programos lėšų
@LatviaLithuaniaProgramme
#LakesGoDigital #latlit #interreg