
Balandžio 23-iąją minima Anglų kalbos diena. Ši data pasirinkta garsaus anglų poeto Viljamo Šekspyro garbei, nes tai – jo gimimo diena. Dėl paplitimo po pasaulį anglų kalba neretai vadinama „pasaulio kalba“. Tai pagrindinė tarptautinės komunikacijos kalba, ypač verslo srityje, atverianti karjeros galimybes tiek užsienyje, tiek ir Lietuvoje. Jei šnekamosios anglų kalbos vertę šiandien supranta kone visi, kiek ir kokių kelių gali atverti gilinimasis į dalykinę anglų kalbą – dažnai neįvertinama.
„Mokėti užsienio kalbą – dvigubas privalumas. Mokėti dalykinę anglų kalbą – aukščiausio lygmens specialisto kompetencija ir būtinybė. Gal ir atsirastų teigiančių, kad anglų kalba – jau nebe CV privalumas, nes jauni specialistai puikiai ją supranta. Bet mokėti šnekamąją kalbą ir puikiai valdyti kalbą verslo kontekste – du skirtingi dalykai“, – teigia Mykolo Romerio universiteto (MRU) Sūduvos akademijos (SUA) lektorė Odeta Gluoksnytė.
„Vienas žinomiausių pasaulio verslo leidinių „Harvard Business Review“ teigia, kad anglų kalba yra pasaulinė verslo kalba. Tad verslo anglų kalbos mokėjimas – jau būtinybė. Ir nesvarbu, tavo verslas Marijampolėje ar Singapūre – jei nori augti, turi kalbėti pasauliui suprantama kalba“, – priduria SUA lektorė.
Siekiant atliepti darbdavių lūkesčius ir parengti specialistus, gebančius efektyviai komunikuoti verslo aplinkoje anglų kalba, MRU Sūduvos akademijoje į universitetinį lygmenį pakelta studijų programa „Verslo anglų kalba ir komunikacija“, apjungianti dvi, viena kitą papildančias sritis.
Apie verslo anglų kalbos svarbą, mokymosi ypatumus ir karjeros galimybes – pokalbis su lektore, programos vadove Odeta Gluoksnyte.
– Kokius metodus ir priemones rekomenduotumėte norintiems greitai ir kokybiškai išmokti anglų kalbą?
– Pats efektyviausias būdas – „panirti“ į kalbą. Ne tik mokytis žodžius, bet gyventi anglų kalbos aplinkoje: klausyti dainų, žiūrėti filmus su subtitrais, skaityti knygas, net ir bendrauti su dirbtiniu intelektu angliškai. Nepatikėsite, bet ChatGPT net gali pakeisti psichologą. Kai jums sunku, užduokite jam klausimus, komunikuokite. Dirbtinis intelektas jus paguos, duos patarimų, išklausys, pateiks faktų, motyvuos ir net nuramins. Ir tai galite daryti angliškai! Naudokite aktyviąją metodiką – „kalbėk, klysk, pasitaisyk, kartok“. Kalba – gyvas procesas. Mokymasis turi būti įtraukus, dinamiškas ir smagus!
– Pasidalinkite patarimais, kaip naudojantis skaitmeninėmis priemonėmis, palengvinti anglų kalbos mokymąsi?
– Skaitmeninis pasaulis – tikras lobynas kalbos mokytojui ir studentui. Sukurta daugybė įvairių programėlių anglų kalbos pradžiamoksliui, kalbos įtvirtinimui, tobulinimui. AI produktai, šimtai interaktyvių kursų, žaidimų, net socialiniai tinklai gali būti kalbos tobulinimo įrankiai, jei juos naudojame teisingai. Net besaikis jaunimo laiko leidimas telefone gali būti naudingas mokantis kalbos – užtenka pakeisti telefono kalbą į anglų, žiūrėti video, vlog‘us, tinklalaides ir jau mokaisi.
– Kiek svarbu praktikuoti kalbą kasdien ir kaip tai galima integruoti į kasdienį gyvenimą?
– Kalba kaip sportas: treniruojantis kartą per savaitę apčiuopiamo rezultato neturėsi. Treniruojantis kasdien, nors ir po keletą minučių, progresas yra garantuotas. Kasdienė praktika gali būti labai paprasta: pokalbis angliškai su savimi, žinutė draugui, komunikacija su jau minėtu dirbtiniu intelektu. Net bilietų į koncertą įsigijimas ar apsipirkimas internetinėse parduotuvėse angliškai – ir tai jau kalbinė praktika! O pats smagiausias būdas pramokti kalbos – išeiti pasivaikščioti su draugu ir dalintis svarbiomis naujienomis, gyvenimiškais patarimais ar istorijomis. Žinoma, angliškai.
– Sūduvos akademijoje galima mokytis verslo anglų kalbos ir komunikacijos. Kuo ši studijų programa, apimanti dvi sritis, yra naudinga?
– Tai programa, kuri tarsi sujungia dvi supergalias – kalbą ir verslą. Studentai ne tik tobulina anglų kalbos įgūdžius, bet ir mokosi inovacijų bei strateginių sprendimų, analitinių informacinių technologijų kalbų moksle, projektų valdymo, komunikacijos strategijų, verslo teisės ir kt. Tai nėra anglų kalbos kursai. Tai – kelias tapti profesionaliu komunikacijos specialistu. Be to, mokoma ir antrosios užsienio kalbos, o paskutiniame kurse laukia reali praktika įmonėse. Visa tai suteikia unikalų derinį: kalbinį tikslumą ir taip reikalingą verslo išmanymą.
– Kokie yra dažniausiai pasitaikantys iššūkiai mokantis verslo anglų kalbos?
– Didžiausias iššūkis yra peržengti „baimės kalbėti“ barjerą. Daug kas supranta, žino, bet bijo suklysti. Taip pat iššūkis gali būti ir specifinis žodynas: finansų, teisės, rinkodaros terminai skamba daug sudėtingiau nei šnekamoji kalba. Inovatyvus mokymasis per realias situacijas, dialogus, simuliacijas, žaidimus, minėtos skaitmeninės priemonės padeda greičiau perprasti ne tik kalbą, bet ir verslo subtilybes.
– Kokių kompetencijų įgis studentai, pasirinkę „Verslo anglų kalbos ir komunikacijos“ studijų programą?
– Studentai įgis daug ir įvairių kompetencijų. Tai ir C lygio anglų kalbos rašymo, klausymo, skaitymo ir kalbėjimo įgūdžiai, tai ir verslo komunikacijos gebėjimai įvairiose srityse, tokiose kaip verslo teisė, apskaita ir finansai, marketingas, žmogiškieji ištekliai, vadyba, taip pat kultūrinės komunikacijos žinios, projektų valdymo ir praktinės patirties įgūdžiai.
– Kokios karjeros galimybės, kaip jas padidina geras anglų kalbos žinojimas ir verslo procesų išmanymas?
– Absolventams atsiveria durys į tarptautines įmones Lietuvoje ir užsienyje, į marketingo ir komunikacijos agentūras, jie puikiai save gali realizuoti projektų rengime ir vadyboje. Baigę studijas jaunieji specialistai gali dirbti viešajame sektoriuje ar nevyriausybinėse organizacijose, klientų aptarnavimo sferoje ar kurti savo verslus. Kalbos mokėjimas aukščiausiu lygiu ir verslo procesų valdymas padaro juos nepakeičiamais pasaulinėse rinkose. Tai specialistai, per kuriuos verslas kalba su pasauliu.
– Kaip manote, kokia bus anglų kalbos ateitis pasauliniame versle ir komunikacijoje? Ar ji išliks dominuojančia kalba?
– Anglų kalba tapo tuo, kuo buvo lotynų kalba senovės pasaulio kultūros ir verslo kontekste. Tai – universali komunikacijos kalba. Net jei pasaulyje daugėja kinų, ispanų ar kitų kalbų vartotojų, anglų kalba vis tiek išlieka pirmaujanti ir oficiali verslo kalba. Verslas, mokslas, technologijos, diplomatiniai santykiai – visur dominuoja anglų kalba. Pabaigsiu prancūzų rašytojo Frantz Fanon teiginiu: „Kalbėti kita kalba – tai priimti visą pasaulį, visą kultūrą“ (angl. To speak a language is to take on a world, a culture).