
Balandžio 10–12 d. Mykolo Romerio universiteto (MRU) Švietimo politikos ir vadybos magistrantūros studentai kartu su dėstytojomis prof. dr. Jolanta Urbanovič ir Rūta Krasauskiene lankėsi studijų stažuotėje Estijoje. Vizitas tapo vertinga profesine ir akademine patirtimi – galimybe iš arti pažinti vieną pažangiausių švietimo sistemų Europoje, įsigilinti į politikos formavimo procesus ir švietimo vadybos praktiką.
Estijos švietimo sistema jau daugelį metų išsiskiria aukštais mokinių pasiekimais, matomais tarptautiniuose tyrimuose, pavyzdžiui, PISA vertinimuose. Vizito metu studentai turėjo galimybę iš arti susipažinti su šios sistemos principais: decentralizuotu valdymu, pasitikėjimu mokytojais, vaikų emocinės gerovės prioritetu bei aktyvia tėvų įsitraukimo politika. Daug dėmesio skiriama mokyklų autonomijai ir mokymo turinio lankstumui, o alternatyvaus ugdymo formos, tokios kaip Valdorfo metodika, yra visavertė švietimo sistemos dalis.
Būtent šie aspektai paliko gilų įspūdį studentams, kurie ne tik stebėjo, bet ir analizavo, kaip galėtų šias patirtis pritaikyti savo profesinėje aplinkoje bei magistro darbuose. Viena studentė pažymėjo: „Svarbiausia yra vaiko emocinė gerovė ir laimė – tai praplėtė mano požiūrį į ugdymo procesą.“
Stažuotės metu įgytos įžvalgos virto refleksijomis: studentai suvokė, kad daugelis iššūkių yra globalūs, o sėkmingi sprendimai gali būti perkeliami į kitą kontekstą tik tada, kai suprantamos jų vertybinės prielaidos. Dalyviai taip pat pabrėžė, jog „paprastume slypi genialumas“, o tikrasis švietimas prasideda nuo ryšio su žmogumi – mokiniu, kolega, bendruomene.
Ši praktinė patirtis – organiška MRU Švietimo ir mokslo politikos ir vadybos programos dalis. Studijų turinys apima švietimo politikos analizę, strategijų kūrimą, lyderystę, pokyčių valdymą ir švietimo vadybos praktiką. Vizitai į pažangias užsienio šalis studentams padeda teorines žinias papildyti gyvais pavyzdžiais ir aktualia švietimo tikrove.
Ne mažiau svarbu ir tai, kad tokios išvykos stiprina studentų tarpusavio ryšius. Bendros kelionės, diskusijos, refleksijos formuoja socialinį kapitalą, kuris tampa neįkainojamu ištekliu tiek studijų, tiek profesinės veiklos metu. Dalyviai vieningai pripažino, kad užmegzti ryšiai ir bendrumo jausmas sustiprino jų motyvaciją ir įsitikinimą dėl pasirinkto profesinio kelio.
MRU Švietimo ir mokslo politikos ir vadybos programa skirta tiems, kurie nori matyti daugiau, klausti giliau ir kurti pokytį atsakingai. Tokios išvykos – ne tik studijų dalis, bet ir kelias į gilesnį supratimą apie švietimo misiją pasaulyje.
Stažuotė organizuojama įgyvendinat Projektą Nr. 10-046-P-0001 vykdomą pagal 2021–2030 m. plėtros programos valdytojos Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos švietimo plėtros programos pažangos priemonę Nr. 12-003-03-06-01 „Pirmiausia – mokytojas“, finansuojamą NextGenerationEU lėšomis.