MRU kviečia moksleivius registruotis į septintąją Nacionalinę teisės žinių olimpiadą - MRU
Naujienos

21 balandžio, 2022
MRU kviečia moksleivius registruotis į septintąją Nacionalinę teisės žinių olimpiadą
Įvykis
Universitetas
Bendruomenė

Balandžio 21 d. prasideda Lietuvos moksleivių registracija į septintąją Nacionalinę teisės žinių olimpiadą. Šiais metais olimpiados organizatoriai – Mykolo Romerio universiteto Teisės mokykla bei Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija – olimpiadą skiria Konstitucijos kiekvienam jaunam Lietuvos žmogui idėjai. Didelės sėkmės sulaukusios iniciatyvos organizatoriai šiais metais tikisi dar didesnio mokyklų ir moksleivių susidomėjimo.

Šių metų olimpiados šūkis – „Konstitucija kiekvienam“ – akcentuoja jaunimo ryšį su teise, Konstitucija – pagrindiniu šalies įstatymu ir vertybiniu valstybės pagrindu. „Šių metų olimpiadoje akcentuojame, kad sudėtingiausiose situacijose verta atsiremti į pamatines vertybes, kurios teisės srityje įtvirtintos Lietuvos Konstitucijoje. Olimpiada siekiame, kad jaunas žmogus atrastų šias vertybes pamatiniame teisinės valstybės dokumente ir įsitikintų, kaip jos praktiškai veikia kasdieninėse situacijose, su kuriomis susiduria jaunimas“, – teigia Mykolo Romerio teisės mokyklos dekanė prof. dr. Lyra Jakulevičienė.

Olimpiados globėjos – teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos – teigimu, šiemet Lietuva mini net dvi svarbias sukaktis: pirmosios demokratinės Lietuvos Valstybės Konstitucijos 100-metį ir šiuo metu veikiančios Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30-metį, todėl Nacionalinės teisės žinių olimpiados šūkis – „Konstitucija kiekvienam“ – atliepia ne tik šių sukakčių prasmę, bet ir svarbiausias konstitucines vertybes. „Atvira, pilietinė, demokratinė visuomenė yra valstybės pamatas. Ji neįsivaizduojama be smalsių, aktyvių, laisvų, drąsių, savo teises žinančių ir jas saugančių tautos šviesulių. Tikiu, kad šios iniciatyvos jaunieji dalyviai ne tik prisijungs prie bendrystę, pilietiškumą ir norą tobulėti skatinančios tradicijos, bet ir prisidės kuriant visos valstybės pažangą“, – akcentuoja E. Dobrovolska.

Olimpiadoje kviečiami dalyvauti 5–8 ir 9–12 klasių moksleiviai. Olimpiada vyks keliais etapais. Pirmasis etapas numatytas 2021 m. balandžio 29 d. nuotoliniu būdu internetinėje platformoje www.teisekiekvienam.lrt.lt. Jo metu 5–12 klasių mokiniai atsakys į iš anksto paruoštus testo klausimus. 300 geriausiai atsakiusių bus pakviesti į antrąjį – finalinį – olimpiados etapą, kuris vyks gegužės 20 d. Mykolo Romerio universitete.

„Pažymėtina, kad šiuolaikiniam jaunam žmogui rūpi aplinkosauga, žodžio ir saviraiškos laisvė bei noras pakeisti pasaulį, todėl teisės žinios gali padėti spręsti ir kurti geresnę ateiti sau ir pasauliui. Išmanyti Konstituciją naudinga kiekvienam Lietuvos piliečiui, nes žinios keičia gyvenimus“, – sako olimpiados koordinatorė, Mykolo Romerio universiteto Teisės mokyklos atstovė Akvilė Alauskaitė. Teisės, kaip universalių žinių, aktualių įvairiose profesijose, svarbą jaunimui pabrėžia ir teisinės gildijos, kurios jungiasi prie šios iniciatyvos.

Organizatoriai, atsižvelgdami į jaunimo poreikius, šių metų olimpiadoje žada naujoves. Olimpiados dalyviams dovanojamas koncertas, kuriame pasirodys žinomi Lietuvos atlikėjai. Koncertas numatytas apdovanojimų ceremonijos renginyje, tad laukia tikra staigmena. Taip pat, siekiant ugdyti jaunimo teisinį sąmoningumą, bus kuriamos specialios jaunimui skirtos tinklalaidės apie teisę kiekvienam. Šių metų olimpiados globėjas – kūrybinių projektų vadovas Dovydas Laukys – kvies jaunimą leistis į „Konstitucijos kiekvienam“ labirintus ir skatins domėtis teise.

Balandžio 29 d. internetinėje platformoje www.teisekiekvienam.lrt.lt vyks ir tradicinis teisės žinių testas visuomenei, kuriame kiekvienas norintis galės pasitikrinti savo teisės žinias. 

Moksleiviai gali registruotis www.teisekiekvienam.lrt.lt

Olimpiadą rengia Mykolo Romerio universiteto Teisės mokykla. Renginį globoja Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija. Vertingus prizus nugalėtojams įsteigė tarptautinė advokatų kontora „Eversheds Saladžius“ ir kiti iniciatyvos partneriai. Šią iniciatyvą palaiko Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas, Lietuvos advokatūra, Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, visos svarbiausios Lietuvos teisinės institucijos: Nacionalinė teismų administracija, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, Lietuvos generalinė prokuratūra, Lietuvos antstolių rūmai, Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija, Specialiųjų tyrimų tarnyba, Lietuvos muitinės departamentas, Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Mokymo centras.

Daugiau apie olimpiadą: Nacionalinės teisinių žinių olimpiados tikslas – ugdyti jaunimo teisinį sąmoningumą ir supratimą apie teisinę valstybę, teisinę sąmonę, kultūrą, taip pat apie valstybės teisės sistemą, jos veikimo principus. Pirmoji teisinių žinių olimpiada įvyko 2016 metais. Kasmet olimpiadoje dalyvaujančių moksleivių skaičius auga  – 2019 m. testą laikė net 1 100 moksleivių iš daugiau kaip 80 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų, 2020 metais užsiregistravusių buvo daugiau kaip 1 500, 2021 metais dalyvių skaičius viršijo 1 700. Olimpiadoje dalyvauja moksleiviai ne tik iš didžiųjų Lietuvos miestų, bet ir iš regionų.