Türkçe

Ateities st. 20, Vilnius, Lithuania

study@mruni.eu

apply.mruni.eu

Neden Litvanya’da eğitim görmek?

  • Yüksek eğitim standartları ve kalite
  • İlham verici ve rahat öğrenim çevresi
  • Uluslararası geçerli diploma
  • Geniş çaplı eğitim programları
  • Uygun okul ücretleri ve yaşam gelirleri
  • Uluslararası öğrenciler için uygun konaklama
  • Eğitim amaçlı değişim fırsatları
  • Kolay vize süreci ve Türkiye’den Litvanya’ya direk uçuşlar
  • Öğrenciler için bir çok indirim ve bedava servisler

Mykolas Romeris Üniversitesi

Mykolas Romeris Universitesi (Mykolo Romerio Universitetas ya da MRU) 2004 yılında Vilnius’un başkentinde kurulan bir kamu kuruluşudur. Mykolas Romeris Üniversitesi hemen hemen 38 ülkeden öğrenci alan yaklaşık 13,000 öğrencisiyle Litvanya’nın en büyük üniversitelerinden biridir. Üniversite Uluslararası öğrenciler için İngilizce hazırlık kursları, İngilizce dilinde lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır.
Üniversite Birleşik Krallık, Fransa, Avusturya, Finlandiya, Estonya ve Güney Kore ile geniş çapta ortak eğitim programları sunmaktadır. Bu tarz programlar sadece dünya çapında profesyonel iş imkanı ve uluslararası deneyim kazandırmakla birlikte ayrıca çifte diploma sağlar. Tüm öğrencilerin Uluslararası değişim (eğitim ve stajyerlik) programlarına katılmaları teşvik edilmekle birlikte, üniversitenin uluslararası bağları dünyanın her bölgesini bir araya getirir. Üniversite’nin 400 den fazla yabancı akademi ve devlet kuruluşlarıyla yakın bağlantısı vardır. Mykolas Romeris Üniversitesinin Türkiye’de geniş dayanışma ağı vardır. Bu iş ortakları arasında olan üniversiteler; Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi , Başkent Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Çanakkale  Onsekiz  Mart  Üniversitesi, Ege Üniversitesi,  Fatih Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Istanbul Bilgi Üniversitesi , Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi,  Sakarya Üniversitesi, Selcuk Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Yildiz Technical Üniversitesi, Zirve Üniversitesi.
Öğrencilerin rahatlığı için; üniversite öğrencilerin 2-4 euroya yemek yiyebilecekleri  yemek salonları ve kafeteryalar sunmaktadır. Uluslararası öğrenciler için kampüste aylık 100 euroya çift odalı konaklama imkanları sunulmaktadır. Üniversite binası ve 7/24 açık olan kütüphane konaklama yerlerine sadece 5 dakika uzaklıkta olup diğer ek servisler; park, spor salonları, kablosuz internet, kültürel ve eğitimsel servisler, yabancı diller vb tamamen ücretsizdir. Genel olarak yaşam giderleri aylık 350-450 euro  arasındadır.

Diploma Onay

Seçilen programı bitirdikten sonra, mezun öğrenciler diploma ve diploma eki verilir. Diploma eki Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi ve  UNESCO/CEPES’in oluşturduğu örnekle uyuşur.
Mykolas Romeris Üniversitesi ECTS ve Diploma Eki Belgesi hamilidir. Avrupa Komisyonu (DG eğitim ve Kültür)Avrupa Kredi Transfer ve değerlendirme sistemi ve/veya Diploma Eki’ni her bakımdan doğru bir şekilde uygulayan Yüksek Eğitim Kurumu belgesiyle ödüllendirir.
Litvanya Diploması 50 ülke tarafından imzalanan Lizbon anlaşmasıyla tüm ülkelerde ve kuruluşlarca (Avrupa Birliği, ABD, Kanada, Türkiye, vb) tanınır. Öğrencilerin Litvanya’da kazandıkları bu diplomaların bu ülkelerde geçerli olacağından şüpheleri olmamalıdır.

Lisans programları

Mykolas Romeris Üniversitesinde Lisans eğitimi 3,5 yıl sürer (4 yıl süren bilişim ve dijital içerik eğitim programı hariç )
Mykolas Romeris Üniversitesinde lisans programına başlamak için Lise diploması ya da eş denklikte bir belge şarttır. Başvuranlar ayrıca genel başvuru koşullarını yerine getirmek zorundadırlar eğer program şartlarına uygunlarsa. Daha fazla bilgi için on-line başvuru platformumuz olan apply.mruni.eu sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yüksek lisans programları